topBanner2

לייעוץ מקצועי

לייעוץ מקצועי צור קשר כעת

09-7440429
052-3524311

Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input

מתוך כתבה בעיתון הארץ 2013

מאת עוז צור

 

איזון עדין

סחרחורת היא תופעה העלולה להתלוות למחלות שונות אך במקרים רבים מקורה באוזן הפנימית. הוועדה מטעם האיגוד המקצועי ע"ש ברני (The Barany association) קבעה כי יש לייחד קטגוריות שונות לסחרחורות הנובעות ממבנה האוזן הפנימית (המערכת הווסטיבולרית) כדי לדייק בטיפול הניתן לחולה ולהיטיב את התקשורת בין המומחים הקליניים והחוקרים בתחום.
כדי לדעת מהו מקור הסחרחורת, יש להישען על תלונות המטופל ולבדוק אותו בהתאם. כאמור, סחרחורת עלולה להתלוות לבעיות בריאותיות שונות, כגון כאבי ראש, צוואר ועורף, בעיות פסיכיאטריות, אפילפסיה, חרדה כללית ועוד, אך במקרים רבים תופיע בעקבות כשל פתאומי בתפקוד של האוזן הפנימית, אשר ישליך על מערכות אחרות בגוף.
האוזן הפנימית מורכבת מחמישה חיישני תנועה: שלוש תעלות חצי קשתיות המאונכות זו לזו ושני תאים מלבניים, האחד מאונך והשני מאוזן. חמשת החיישנים הללו הם החלק הפנימי של האוזן ואחראים על המידע המגיע אל המוח מתאוצה ותאוטה של הראש במרחב, וכך הם משפיעים על שיווי המשקל. כאשר אנחנו מזיזים את הראש לשמאל, הנוזל הנמצא בתוך התעלות והתאים נע לימין (על פי חוקי הפיזיקה). תנועת הנוזל משפיעה על סיבי השערות והגבישים הנמצאים בקביעות בתוך האוזן הפנימית ואלו משדרים למוח שהתרחשה תזוזת ראש לשמאל. באותו רגע נשלח פלט מהיר דרך עצב שיווי המשקל, שיוצא מחמשת החיישנים, מהמוח אל העיניים ואל שרירי היציבה - לשמור על שיווי המשקל ועל יציבות. אז העיניים נעות לצד הנגדי של תנועת הראש באותה המהירות ובאותה האמפליטודה (משרעת) ושרירי היציבה מתכווצים יותר מימין ומרפים משמאל וכל זה כדי שהאדם יישאר יציב ללא צורך בשינוי עמדת המוצא.

כאשר מופיע ליקוי באוזן הפנימית, העלול להיווצר בעקבות מחלה וירלית הפוגעת בעצב של שיווי המשקל או בעקבות נפילת גבישים פתאומית, לעתים אחרי שפעת או ירידה בתפקוד המערכת החיסונית, נוכל לראות תנועות עיניים בלתי רצוניות. כמו כן יהיה בלבול בין האותות המגיעים ממערכת הראייה, השרירים, מעטפת השרירים ועצמות השלד. בלבול זה בין המערכות עלול להתפרש על ידי המוח כסחרחורת, בחילה, שיוט וחרדה ולגרום לחוסר שיווי משקל עד נפילה. כאשר זה קורה לאדם מעל גיל 65 השכיחות לנפילה שתסתיים בשבר גבוהה יותר.

הסחרחורות הנובעות מליקוי באוזן הפנימית מתחלקות לשתי משפחות עיקריות: משפחת הוורטיגו, השכיחה יותר, ומשפחת הדיזינס. ורטיגו היא תחושה או אילוזיה של תנועה סיבובית שלא באמת קיימת. בדיזינס חשים תנועה אטית של הראש והגוף שאינם מסונכרנים ביניהם, כמו תנועה הנמשכת לאחר ירידה מאונייה.
תסמינים נוספים יהיו בעיקר זרמים וכאבים באזור העין והרקות, כאב חד באוזן הפנימית, חוסר שיווי משקל ותחושת קרסולה מהירה. לכך יתלוו לרוב תחושות פחד, חרדה ואובדן ריכוז.

סחרחורת נוספת שעשויה להיגרם בשל הליקוי באוזן הפנימית היא סחרחורת חזותית. מצב זה נוצר למעשה בשל אי תיאום בין המידע המגיע מהאוזן הפנימית והמידע מהמערכת הסומטוסנסורית (האחראית בין השאר על המפרקים והשרירים) לבין המידע המגיע ממערכת הראייה. סיטואציה כזו יכולה להתרחש למשל כשאדם עם ליקוי באוזן הפנימית עומד באמצע מרכז קניות הומה. האוזן הפנימית שלו לא בתנועה ולכן המידע לא מצביע על תנועה וכן המערכת הסומטוסנסורית השרויה בעמידה נינוחה לא משדרת תנועה. מערכת הראייה לעומת זאת משדרת באותה עת תנועה רבה מול העיניים. אדם כזה יחוש חוסר יציבות עד רעד ברגליים וקושי להמשיך לעמוד. הוא ירצה לעצום עיניים או להביט לרצפה ולנוס מהמקום.
כדי לברר אם הסחרחורת נובעת מהאוזן הפנימית ולברר את מקור הליקוי, ראשית עלינו לשלול בעיה בגזע המוח. אם מתברר שהבעיה אינה שם אלא באוזן הפנימית, עלינו להעריך את מיקום הליקוי והרקמה המעורבת. לאחר מכן נערכות בדיקות נוירולוגיות ואוקולומוטוריות (של תנועות העיניים), בדיקת רפלקסים ובדיקת יציבה. הבדיקות אמורות לתת מידע על יכולת השמיעה שאף היא עלולה להיפגע לעתים ועל הפרעות עצביות אחרות שנובעות בשל הליקוי.
הטיפול המקובל בסחרחורות שנובעות מהאוזן הפנימית הוא פיזיותרפיה. במקרים של נפילת הגבישים וסחרחורת סיבובית חזקה עלינו להחזיר את הגבישים למקומם בטכניקה עדינה של סיבוב הראש תוך צפייה בתנועות העיניים, המסמלות היכן נמצא הגביש בכל שלב עד להגעתו למקומו.
במקרים של פגיעה בעצב שיווי המשקל, הטיפול יכלול בין השאר תרגילי עיניים וראש המתרחשים בעמידה על משטחים יציבים ונעים. בנוסף יעבור המטופל סדרת שיקום שתתייחס גם לכאבים משניים ולחרדה הנובעים מהסחרחורת. ככל שיקדים המטופל לטפל במקור לבעיה יוכל להירפא ולהעלות את הביטחון וההערכה העצמית שלו.

 

לצפייה בכתבה המקורית

לחצו 1

 

Share