topBanner2

לייעוץ מקצועי

לייעוץ מקצועי צור קשר כעת

09-7440429
052-3524311

Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input

כאבי ראש וצג המחשב – האם יש קשר בין השניים?

בעת עבודה ממושכת מול צג המחשב אנו נתונים בריכוז רב, ועל פי רוב איננו שמים לב למנח הראש והצוואר. במצב זה של ריכוז גבוה אנו מאמצים מאוד גם את שרירי גלגל העין. יש קשר אנטומי בין תנועת גלגל העין לבין רפלקסים הקשורים לחוליות הצוואר, ולכך יש השפעה גם על כאבי ראש. רצוי לשים לב לגורמים העלולים להחמיר את התופעות האלה, הקשורות ישירות לצג המחשב: אי בהירות, השתקפות מוגזמת, מיקום גבוה מדי או כשהצג אינו מולנו.
אמצו לעצמכם כמה שניות של עצימת עיניים והרפיה של שרירי גלגל העין, גלגלו את עיניכם העצומות ימינה ושמאלה, למעלה ולמטה, ותרוויחו בריאות.

אני סובלת מכאבי ראש ומכאבי גב – כי אינני מתעמלת? האם זה קשור?

בעת פעילות גופנית רגילה, הכוללת מאמץ מתון ולא תחרותי, מתרחשים בגוף האדם תהליכים חשובים ביותר. רקמות הגוף מועצמות בדם המוזרם אליהן; הן מקבלות יותר חמצן, ושִחלוּף חומרי הפסולת של התאים מוגבר. שרירים ורקמות חיבור נעשים גמישים יותר בפעילות גופנית, וכך גם העצבים העוברים בתוכם נהנים מחופש תנועתי רב יותר. מערכת העצבים שולחת פחות מסרים של כאב פתאומי, מולקולות רבות יותר של אנדורפינים ואנקפלינים מופרשות בגוף, ואלו הם החומרים האחראים להפחתת כאב וליצירת רוגע בגוף. אם במשך היום אנחנו מתמידים בתנוחה אחת או שתיים, אנחנו יוצרים קיבעון בתנועה ומתפתחת הגבלה של תנועת מפרקי הגוף. תופעות אלה מובילות לכאבי ראש ולכאבי גב כרוניים.
אמצו פעילות גופנית נעימה לכם, עם שותפים שאתם נהנים מחברתם. נצלו זמן איכות זה כי הוא לא יחזור ותרוויחו בריאות.

כאבי ראש פוקדים אותי בדרך כלל אחרי שעות העבודה, מדוע?

יש סוג של כאבי ראש המופיעים בעיקר בסופי שבוע, יש כאבי ראש המופיעים בעת שינוי בשגרת החיים, וכאבי ראש דומים עלולים להתעורר עקב לחץ ומתח נפשי. ייתכן שבעבודה שורר סדר ברור ומערך התפקידים מאפשר רגיעה, ודווקא כשיוצאים מהמצב הזה מתחיל "בלגן" בראש. אל תשכחו – ביום-יום שלנו יש עבודה, בני זוג או חברים, דאגה לילדים ולהורים... אל תחששו להיבדק להיעזר בתמיכה רגשית במעגלים לא פתורים.
אמצו לעצמכם מקום עבודה התואם את אישיותכם והשקיעו בכל יום בחיי הזוגיות והמשפחה. הרווח יהיה כולו שלכם.

אני מזכירה. מדוע אני סובלת מכאבי ראש בסוף יום עבודה?

כדי לשבת יציב ולהצליח לכתוב, להקליד ולהשתמש בעכבר, עלינו לערב בפעולה את שרירי שורש כף היד, האמה, הכתף, השכמות ואת כל השרירים זוקפי הגו, ובכללם שרירי העורף. ישיבה לא נכונה, כשהגוף רכון לפנים, עלולה להצית כאבי ראש, מיגרנה. עבודה שנעשית במרחק ממרכז הגוף מוסיפה עומס על שרירי הגו לצורך ייצובו. בדקו קלדניות לאחר יום עבודה ומצאו כי שרירי השכמות שלהן עדיין מראים פעילות עצבית גבוהה – אף שהן כבר היו במנוחה. עבודת השרירים האלה הנמשכת במצב מנוחה עלולה לגרום כאבי ראש, כאבי שכמות ואפילו צפצופים באוזניים אצל קלדניות ואצל מי שמבצע מטלות דומות.

אמצו בכל יום עבודה תרגיל אחד המנוגד לאותה פעולה שאתם מרבים ביותר לבצע ותרוויחו בריאות.

כאבי ראש הם עניין יומיומי אצלי, נהנית מהעבודה אבל סובלת

לעתים, מרוב עניין במה שאנו עוסקים, איננו שמים לב לאיבוד הנוזלים מהגוף – גם במשרדים ממוזגים, גם כשנראה כי אין מאמץ פיזי ממשי בעצם ישיבתנו. יש לנו נטייה שלא לשתות מספיק ואף לדלג על ארוחות בוקר או צהריים. חשוב להקפיד על ארוחות מסודרות במהלך יום העבודה, ולא לשכוח לשתות גם אם לא מרגישים צמא. בדרך זו אנו עשויים להימנע מכאבי ראש מיותרים. כשאלה הופכים אצלנו להרגל, קשה יותר להיפטר מהם.

אמצו לכם שעה קבועה להפסקת בוקר קצרה, הקפידו על שתייה מאוזנת לאורך היום ועל ארוחת צהריים נינוחה,  עדיף בחברת חברים-עמיתים.

כאבי ראש מחמירים אחרי שינה מועטה, מה לעשות?

מחסור בשעות שינה עלול לגרום כאבי ראש, מיגרנה, רגישות יתר, ירידה ביעילות מערכת החיסון ועצבנות. חשוב להקפיד על שעות שינה מספיקות וסדירות. מתבגרים זקוקים ליותר שעות שינה ממבוגרים, ואף על פי שהם יכולים "להסתדר" כמה ימים עם פחות שעות שינה, התופעות הנלוות לא יאחרו לבוא, לצערנו. התשובה נמצאת בשאלתך: דרושות לך יותר שעות מנוחה. ייתכן שזו הבעיה כולה, אך ייתכן שזה רק חלק ממנה ויש צורך להיבדק אצל רופא.

אמצו לעצמכם שגרת יום קבועה של שינה ועֵרות, וכך יהיו לכם די שעות מנוחה. אם אתם קמים בבוקר ואינכם עייפים – סימן שהצלחתם.

Share