topBanner2

לייעוץ מקצועי

לייעוץ מקצועי צור קשר כעת

09-7440429
052-3524311

Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input

סחרחורת מהי?

התלונה על סחרחורת או ורטיגו היא מהתלונות השכיחות בפנייה לרופאי המשפחה ולחדרי המיון. בשנים האחרונות חלה התקדמות בשיטות לאבחון סחרחורת או ורטיגו, וההפניה לפיזיותרפיה וסטיבולרית הפכה נפוצה יותר, הן סחרחורת המלווה בבחילות והן סחרחורת שאינה מלווה בבחילות.

סחרחורת – שכיחות התופעה

התלונה על סחרחורת נפוצה מאוד באוכלוסייה. כ-5% מהפונים לרופא כללי מתלוננים על סחרחורת, ובאוכלוסיית הפונים לרופא אף-אוזן-גרון או לנירולוג שכיחות הסחרחורת כ-20%. סחרחורת תופסת את המקום השלישי בין הגורמים לפנייה לחדר מיון.

סיבות שונות לסחרחורת

 מערכות שונות עלולות לגרום לתחושת סחרחורת או ורטיגו, עם בחילות או ללא בחילות. תיתכן סחרחורת שמקורה בבעיות לב, בבעיות נירולוגיות או בגידולים, וכן סחרחורת שבבסיסה חרדה של ממש, אך מקורן של רוב הבעיות וסטיבולרי (בעיות באוזן הפנימית).

השפעת סחרחורת

סחרחורת ומערכת האוזן הפנימית

האוזן הפנימית ממוקמת בעצם הגולגולת. היא בנויה משלוש תעלות חצי קשתיות, בקצה שלהן התעבות ובה שערות שיווי המשקל ושני תאים שיש בהם גבישים (קריסטלים). הגבישים הללו, הרגישים לכוח המשיכה, עוזרים לנו ב"קריאה" של תזוזת הראש במרחב. אחד התפקידים של האוזן הפנימית הוא לייצב את המבט בעת תנועה של הראש.

סוגי סחרחורת

לתופעת הסחרחורת צורות ביטוי שונות. אפשר להבחין בשתי משפחות עיקריות של סחרחורת: סחרחורת מסוג "דיזינס" וסחרחורת מסוג ורטיגו. המשפחה הגדולה יותר היא סחרחורת מסוג דיזינס, וכלולים בה סוגי סחרחורת רבים.

צורות ביטוי שונות של סחרחורת מסוג דיזינס

סחרחורת מסוג דיזינס לרוב מתבטאת בתחושה של כובד בראש, תחושת ריחוף או שיוט. לעתים הסחרחורת מלווה בהרגשה של חוסר יציבות, חוסר שיווי משקל עד כדי מעידה ואף נפילה ממש. בבדיקת סחרחורת מסוג דיזינס נמצא כי הסחרחורת מלווה בתנועות עיניים בלתי רצוניות המצביעות על ליקוי ברפלקס שיווי המשקל בין האוזן לעין. לעתים סחרחורת זו מלווה בחרדה קלה עד חרדה ניכרת העלולה לצמצם את מרחב הפעילות היומיומית של האדם ועלולה להוביל אותו להתנהגות של הימנעות עד כדי דיכאון. יש שהסחרחורת מתחילה בתחושות לחץ בעורף או בראש, לעתים בצורה של כאב דוקר, מתקדם או זז מנקודה לנקודה. חוליות הצוואר והגב העליון עלולות להיות מעורבות בסוג זה של סחרחורת. אנשים מתארים מצבים שבהם הסחרחורת מחמירה אחרי עבודה ממושכת מול המחשב; יש המתארים את הסחרחורת במילים כגון "הדברים זזים לי מול העיניים" או "אני חייב להחזיק את הראש בין הידיים כדי לראות את המציאות יציבה"; ישנם אנשים המרגישים החמרה של הסחרחורת בעת הליכה, הם נמנעים מלצאת לבד ופוחדים להביט לצדדים פן ייפלו; אחרים מספרים שההליכה עוזרת להם, אך כאשר הם עוצרים מחמירה התחושה המוכרת להם של חוסר שיווי משקל.

כדי להעריך האם יש לכם סחרחורת הניתנת לטיפול לחצו כאן כעת

סחרחורת מסוג ורטיגו

סחרחורת מסוג ורטיגו היא סחרחורת ממשפחה המוגדרת "אשליה של תנועה". השכיחה במשפחה זו היא סחרחורת אמִתית, ובשמה הלועזיTrue Vertigo or Benign Paroxysmal Positional Vertigo (BPPV). סחרחורת זו ידועה בקשר שלה לאותם גבישים באוזן הפנימית הנופלים ממקומם האנטומי הנכון ונכנסים לתעלות לא להם. אנשים הלוקים בסחרחורת מסוג ורטיגו מתלוננים ש"החדר מסתובב", והם חשים סחרחורת בעיקר בעת קימה או שכיבה, בעת הרכנת הראש או עם הרמתו. תחושת סחרחורת מסוג ורטיגו דומה לתחושה על קרוסלה שהשתחררה והיא ממשיכה להסתובב בלי יכולת לעצור. אנשים שחוו פעם אחת ורטיגו נתונים בסיכון גבוה יותר לחוש שוב סחרחורת וורטיגו, והם עלולים לגלות שבהתקפים הבאים תחושות הסחרחורת יכולות להיות מעט שונות. חשוב לבדוק שוב אם אמנם מדובר בוורטיגו ולא בסוג אחר של סחרחורת – דיזינס.

כדי להעריך האם יש לכם סחרחורת הניתנת לטיפול לחצו כאן כעת

כיצד מאבחנים סחרחורת בין הסוגים השונים?

חשוב לזהות את התסמינים הספציפיים המאפיינים את אותה סחרחורת. ראשית נאבחן מאיזה סוג סחרחורת אתם סובלים, דיזינס או ורטיגו? ואז בתוך הסוגים נאבחן איזו סחרחורת מאפיינת את הבעיה שלכם. נעריך את הקשר לבחילות, לחרדה ואם פיזיותרפיה וסטיבולרית עשוייה לעזור.מומלץ לפנות לרופא המשפחה, לנירולוג או למומחה אף-אוזן-גרון, כדי לשלול מחלות אחרות ולוודא שהבעיה אכן נובעת מהאוזן הפנימית. במרפאה, כאשר מגיע אדם המתלונן על סחרחורת, מתבצעת בדיקה מקיפה בד בבד עם מבט אל תנועות העיניים הלא רצוניות שלו וניסיון לעקוב אחר הליקוי המוביל לתגובות לא נכונות במערכת שיווי המשקל. הבדיקה כוללת מבחני הערכה נירולוגיים, בדיקה של מערכת התחושה הסומטוסנסורית, הווסטיבולרית והוויזואלית ושל השילוב ביניהן. סחרחורת עלולה להיות ביטוי לבעיה צווארית, ולכן הבדיקה כוללת מישוש, בדיקת תנועה אקטיבית ופסיבית של חוליות עמוד השדרה, של השרירים ושל הפציות העוטפות את השרירים בגוף. רבים מהסובלים מסחרחורת מפתחים חרדה, ולעתים זו נשארת האבחנה העיקרית של בעייתם, אף שאותה חרדה משנית לבעיית הסחרחורת. הטיפול לפי שיטת צור באלאנס עוזר למגר את הסחרחורת ביותר מ-90% מהפונים. הטיפול גם נוטע ביטחון מפחית את החרדה ומשפר את שיווי המשקל.

האם כדאי לי להגיע לאבחון?

אם ענית על שלוש או יותר תשובות חיוביות בשאלון הסחרחורת רצוי להגיע להבדק או לפחות להתייעץ טלפונית.

האם כל סחרחורת ניתנת לטיפול?

ישנם יותר מתריסר סוגים של סחרחורת, וכל סחרחורת זוכה להתייחסות שונה בטיפול. לעתים אדם סובל משני סוגים של סחרחורת, והטיפול צריך להיות מורכב יותר. שילוב של טיפול תרופתי יכול לעזור בימים הראשונים בכמה מהסוגים של סחרחורת, ואילו בסוגים אחרים הטיפול התרופתי אינו יעיל כלל והתרופה היא פיזיותרפיה וסטיבולרית. פיזיותרפיה וסטיבולרית כוללת תרגול של מערכת שיווי המשקל ופיתוח של מנגנוני הפיצוי, ההסתגלות והתיאום בין המערכות הסנסוריות השונות (וסטיבולרית, ויזואלית וסומטוסנסורית). התרגול הכרחי לשיקום המערכת, ואפשר לשפר את יכולתו של המוח בתוך זמן קצר יחסית – בתנאי שהתרגול מותאם לסחרחורת הספציפית. לכן אבחון נכון של סחרחורת מתוך תריסר סוגים שונים עשוי לסייע למגר סחרחורת וכן ורטיגו, להפחית בחילות במידה ניכרת, לצמצם חרדה, להפסיק את כאבי הראש שעולים מהעורף לכוןן העין או צידי הקרקפת, את אלו שלוחצים כמו קסדה, לשפר שיווי משקל ואף למנוע את הנפילה הבאה.

Share