topBanner2

לייעוץ מקצועי

לייעוץ מקצועי צור קשר כעת

09-7440429
052-3524311

Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input

סחרחורת ובחילות

סחרחורת עלולה להיות מלווה בבחילות לרוב. הבחילה יכולה להיעלם די מהר אך במקרים מסוימים היא נשארת ומעיבה בצורה משמעותית על איכות החיים.

אם את מרגישה בחילה המגיעה לבדה או עם מעט סחרחורת אולי הבחילה מבשרת על עידן חדש של חיים בסביבה. אך ידוע שמנגנון הבחילה מגיב גם לטראומות רגשיות שונות, אך בדרך כלל הסחרחורת לא תהיה בצימוד לזה.

ישנן סחרחורות המופיעות ללא בחילה כלל. המצאות הבחילה אינה מצביעה על חומרת הסחרחורת, אך במידה וזו קיימת רצוי להתייחס אליה וללמוד מה היא באה לספר לנו על הסחרחורת הנוכחית?

אנו מקבלים מידע כל הזמן משלוש מערכות של שיווי משקל:

 1. המערכת הוסטיבולרית, מהאוזן הפנימית, מספקת מידע אודות תאוצות ותאוטות של הראש. כגון התחלת תנועה, עליה במעלית, קימה מכסא וכיפוף להוציא נעל מהמגירה התחתונה.

2. המערכת הראייתית המספקת לנו מידע על קו האופק והורטיקל בסביבה שאנו נמצאים.

3. המערכת הסומטוסנסורית, הנמצאת במספר מיקומים ברקמות הגוף:  

א. במפרקי הגוף, כלומר בין העצמות הנפגשות זו עם זו לתנועה בכף הרגל, בצוואר ועוד ישנם חיישנים ברו-רצפטיביים הרגישים ללחץ עליהם.

ב. בקצות הגידים, אשר בתוכם ישנו החיישן ע"ש גולג'י אשר רגיש להתארכות הגיד ומייד אחרי התארכות מוגזמת הוא שולח מידע להרפייה (כדי למנוע קרעים).

ג. חיישנים הנמצאים בפציות העוטפות את שרירי הגוף והאיברים הפנימיים.

שלושת המיידעים הללו מגיעים למוח באיזור גזע המוח שם עוברים עיבוד מידע ונשלחים אל המוחון ומשם מתבצעת החלטה איזה רפלקס לייצר. שני רפלקסים חשובים מיוצרים.

האחד: הינו, וסטיבולואוקולר רפלקס (vestibule ocular reflex-VOR) אשר חשיבותו רבה ביציבות המבט. כלומר המציאות נשארת יציבה בזכות עבודה טובה ומדוייקת שלו. הרפלקס השני: הינו, וסטיבולוספינל רפלקס (vestibule-spinal reflex-VSR) אשר חשיבותו ביציבות, בקרת היציבה. כאשר קיימת התאמה בין כל המערכות הכל תקין ואנחנו אפילו לא משערים ברוחינו עד כמה זה יכול להיות גרוע.

סיפרה לי לאחרונה מטופלת שבעקבות עבודתה על במה עקומה, כלומר בשיפוע רוב חבריה המופיעים עימה, חשו סחרחורת ובחילות. בחילות אלו הסתדרו לאחר כמה ימים וזה היופי של המערכת המורכבת של שיווי המשקל. לעומתם היא היתה זקוקה לעזרה בתרגול מיוחד וכסא משזז ומאזן את הליקוי. לאחר שעות, ימים של הסתגלות (אדפטציה) המערכת תיקנה את הטעות שנוצרה במוח. כעת הבמה העקומה לא מפריעה עוד, והמערכת של שיווי המשקל חזקה יותר ממה שהיתה לוא לא היתה מבצעת התערבות מכוונת זו.

דבר דומה יקרה בשייט מאי לאי בקרב הנוסעים ביום הראשון להפלגה וסביר שישתפר בימים הנוספים לאחר הסתגלות של המערכת. ישנם אנשים אצלם הבעיה תהיה חמורה יותר. מי הם האנשים הללו? האם יש מאפיין מיוחד שנוכל להצביע עליו שלהם יש ולאחרים לא?

בחילה עלולה להופיעה לאור בלבול סנסורי ואי מציאת הפתרון המהיר של המוח על איזו מערכת עליו לסמוך כעת. לתחושת הבחילה והסחרחורת יכולה להתלוות תחושת חרדה ויהיה עלינו להתייחס למרכיב הנפשי המתערב כאן יחד עם זאת לא לזנוח את הליקוי הוסטיבולרי במידה וקיים.

יש תקווה ואפשר לטפל בבעיות סחרחורת ובחילות ע"י תיאום מחודש בין המערכות הסנסוריות בשיטת צור באלאנס בקבוצה, באופן פרטני או בשילוב ביניהם. לא לשכוח ש"תרופות סבתא" לבחילה יכולות להיות לעזר במצבים מסויימים כגון: כוס תה עם ג'ינג'ר או עם קמומיל, פלח לימון טרי או חצי כוס מים עם כפית חומץ תפוחים. 

Share