topBanner2

לייעוץ מקצועי

לייעוץ מקצועי צור קשר כעת

09-7440429
052-3524311

Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input

סחרחורת וחולשה

סחרחורת הינה תופעה ממש לא נעימה. רוב המטופלים מדווחים עליה כממש בלתי נסבלת, יחד עם זאת בלתי ניתנת להתעלמות.

סחרחורת בדרך כלל מלווה בחולשה משמעותית, מדוע אדם יחוש סחרחורת וחולשה? כנראה הגוף רוצה לאותת לנו על משהו שאינו כשורה! התופעה יכולה להופיעה בעקבות מספר רב של גורמים.

ניתן לחלק את הגורמים ל- 3  לשלוש קבוצות עיקריות:

1. בעיות הנובעות מחסר או עודף של אלקטרוליטים, ויטמינים, נוזלים בגוף, B12, ברזל ועוד.

2. בעיות גופניות הקשורות לשרירים, לרקמות הרכות (פציות), חוליות הצוואר, הראייה והאוזן הפנימית.

3. בעיות רגשיות, נפשיות הגורמות לחוסר איזון ולביטוי של סחרחורת וחולשה.

מטופלים עם חוסר איזון בערכים של בלוטת התריס, קפיצות בלחץ הדם, ברזל נמוך מידי וחוסרים אחרים עשויים לדווח על תחושות של חולשה ודיזינס. הם בדרך כלל לא יתארו סחרחורת מסוג ורטיגו המתוארת כאילוזיה של תנועה סיבובית חזקה.  יחד עם זאת התחושות הללו יכולות ללוות אותם רוב שעות היום ובהפסקות של רגיעה כאילו הכל עבר ושוב זה מופיע.

לאחר שנבדקו כל הבדיקות דם האפשרויות ובכל זאת הכל תקין ומאוזן והאדם עדיין מדווח על סחרחורת וחולשה עלינו לבדוק גופנית מה קורה עם האיזון? בדרך כלל הבעיה העיקרית נמצאת באוזן הפנימית וחוסר האיזון הינו בין שתי האוזניים, כלומר באוזן אחת מערכת שיווי המשקל עובדת פחות טוב מאשר באוזן השנייה.

ישנן יותר מ-10 סוגי סחרחורות שונות, הנובעות מהאוזן הפנימית כאשר האבחון שלהן מתבצע במרכז הישראלי לטיפול בסחרחורת וחוסר שיווי משקל, ברעננה. איבחון נכון מהווה את הצעד הראשון לפתרון הבעיה, אשר ברוב המקרים פיזיותרפיה וסטיבולרית או שיטת צור באלאנס תפתור אותה. בנוסף ישנן סחרחורות הנובעות מעמוד השדרה, מהחוליות, בעיקר הצוואריות, אך לא רק כי עמוד השדרה שלנו עובד בשיתוף פעולה מקסימלי וכאשר יש בעיה בגב התחתון, הצוואר אף הוא נכנס לפעולה ולהגנה.

בגוף אנחנו מתייחסים גם לרמה השרירית משום שישנם חיישנים בקצות הגידים הרגישים למתיחתם ולהרפייתם וברגע של שינוי הם משדרים למוח מידע אודות המצאותם במרחב. כווץ חזק יכול לגרום למוח להבין שמתרחשת תנועה סיבובית או קווית למרות שזו איננה וכל זאת מגיע מהמידע מהשרירים.

לצד השרירים והאיברים הפנימיים מלווה רקמה דקה את כל הגוף. רקמה זו נקראת פציה ומטרתה לשמור על המרחק העדין בין לגעת ולא לגעת בשרירים ובאיברים הפנימיים, בין הרקמות הללו עוברים כלי דם, עצבים ולימפה. כדי שתהיה זרימה טובה ונכונה הרקמות שומרות על מרחק נגיעה, אבל כאשר יש סחרחורת וחולשה יתכן שמרחק זה התבטל במגע הדוק בין רקמת השריר לרקמת הפציה.

את החיבור הפתלוגי הזה עלינו לשחרר בלחיצה ממוקדת על המיקום הנבחר ע"י המטפל לאורך שרשרת הנקודות החובקות את כל הגוף בהתאם למסלול. הלחיצות הללו בהחלט לא נחשבות למסג שוודי, תיילנדי או כל מסג נעים אחר. הלחיצות הרכות של 100 גרם על הנקודה המדוייקת עלולות לעורר כאב חזק כמו לחץ על פצע פתוח, אך זה נעלם תוך שניות או דקות קצרות ויחד עם הכאב מתאפשרת תנועה חדשה, הפחתה בכאב המקומי או המוקרן למקומות אחרים ולעיתים הסחרחורת והחולשה הופכות להקלה משמעותית בגוף, ריחוף קל ותנועה זורמת יותר. כמעט כל סחרחורת מפעילה את המערכת הלימבית במוח, המערכת הלימבית קשורה לרגשות ותחושות של עצבות, חרדה ודיכאון.

לא תמיד הסחרחורת מפעילה את המערכת לתגובה משמעותית אבל ישנם מצבים בהם המערכת הלימבית נכנסת לעירעור משמעותי. ישנם מקרים בהם ישנה בעיה באוזן הפנימית ומייד המערכת הלימבית משתתפת בחגיגת סחרחורת וחולשה  וישנם מצבים שאין כלל בעיה באוזן הפנימית ורק החרדה יוצרת תחושת סחרחורת. לכן במצבים מסויימים בנוסף לפיזיותרפיה וסטיבולרית או שיטת צור באלאנס, אני מבקש שיתוף פעולה עם הפסיכולוגים או הפסיכיאטרים כדי למגר את התופעות העוצמתיות של הנפש שיצאו משליטה לרגע. התוצאות אינן מאחרות לבוא, ומוטב שעה אחת קודם.

Share