topBanner2

לייעוץ מקצועי

לייעוץ מקצועי צור קשר כעת

09-7440429
052-3524311

Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input

חוסר שיווי משקל

עשרות אלפי אנשים בישראל ומעל 2 מיליון איש בארה"ב סובלים מסחרחורת, חוסר שיווי משקל וזה עלול לקחת בממוצע חודשים עד שנה לקבל אבחנה מדוייקת.

ישנן מספר סיבות למשך הזמן הארוך עד לאבחנה מדוייקת והן:

1. מומחיות ומקצועיות

מעט מומחים בתחום ולהגיע אליהם יש לטוס או לנסוע בפקקים, אלו נמצאים רחוק התורים הארוכים,

2. מורכבות הבדיקות ועלותן

הבדיקות מאתגרות ולא שגרתיות ואינן נמצאות בכל מרפאה, אלא במרפאות של מומחים בתחום ועלויות הבדיקה אינן מסובסדות במלואן.

עם התפתחות הטכנולוגיה אנו עדים ליכולת טובה יותר של מידע המצטבר אודות הליקוי הוסטיבולרי ולכן כדי לאבחן ולטפל בבעיות של חוסר שיווי משקל וסחרחורת עלינו להגיע למרכז המתמחה בתחום ואשר מצוייד במכשור המתאים לבדיקות אלו. 

סוגים של חוסר שיווי משקל וסחרחורת  

ישנם סוגים רבים של חוסר שיווי משקל וסחרחורת אך אלו מתחלקים לשתי משפחות גדולות:

משפחת הורטיגו והדיזינס. בכל אחת ממשפחות אלו ישנן תתי סוגים של סחרחורות היכולות להיות ורטיגו תנוחתי הידוע כ- BPPV, ורטיגו חזותי הידוע כ- VV, דלקת בעצב שיווי המשקל, יתכן שיהיה מלווה בטיניטוס או טינטון באוזן אחת או בשתיהן, יתכן ירידה בשמיעה פתאומית או ירידה הדרגתית בכל התקף, ישנם מקרים של פגיעה דו צדדית, שילוב של נוקשות או כאב בחוליות הצוואר, פציה או בשמה הלטיני FASCIA, מחלות כמו מנייר, לאחר השתלת קוכליאה או גידול שפיר על עצב הוסטיבולר הנקרא – אוסטיק נוירומה, כאבי ראש, מיגרנות המשלבות סחרחורת, פגיעות ראש, אירוע מוחי, ניוון או פגיעה בצרבלום מחלת הטרשת הנפוצה (MS), נוירופטיות שונות, פרקינסון ועוד. 

אבחון חוסר שיווי משקל 

עד היום משתמשים בבדיקת הקלוריק בה מחדירים מים קרים ומים חמים לתעלת השמע החיצונית, בהנחה שאין חור בעור התוף. בדיקה זו נחשבה לבדיקה הכי מדוייקת למרות שהיא בודקת בסך הכל את התעלה הצידית באוזן הפנימית, ובנוסף בדיקה זו מספקת מידע אך ורק על פעילות וסטיבולרית ב – 0.0025 הרץ למרות שהפעילות היומיומית של האדם נעה עד ל 16 הרץ. חיסרון נוסף הנו הסחרחורת האיומה המתלווה לבדיקה, מטופלת סיפרה לי, שהזהירה את החברה שלה באלו המילים "רק אל תעשי את הבדיקה עם המים באוזן כי זה יחמיר לך את המצב". לעיתים הפתעות לא נעימות עלולות להשאיר לנו צלקת ולכן יש להסביר ולפרט להכין את הנבדק למה שהוא עומד לחוות בבדיקה, יחד עם זאת יהיו מטופלים שיפתחו פחד יותר גדול מאחרים, ומספר לא מבוטל של אנשים, שלא יתרגשו מהסחרחורת שיחושו בבדיקה. יותר ויותר מרכזים בעולם משתמשים במיכשור חדיש ומתוחכם vHIT, אשר מספק מידע אודות כל שש התעלות של האוזן הפנימית, המטופל יושב על כסא כאשר על פניו משקפי בדיקה הכוללים מצלמה וחיישן תאוצה. מתבצעת תנועה קטנה של הראש לכוונים שונים המכשור המיוחד מסוגל לספק מידע אודות היחס בין תנועת הראש ותנועת העיניים, כאשר יחס זה נמוך מצטייר גרף המצביע על ליקוי ממוקד בעצב שיווי המשקל באוזן הפנימית. מדדים אלו מצטרפים לשאר הבדיקה וביחד לאבחנה מדוייקת אשר תניב את הטיפול האידיאלי התפור באופן אישי לכל מטופל. אין לבדיקה זו ליווי של תחושת הסחרחורת כפי שקיימת בבדיקה הישנה, למרות שלעיתים רחוקות בבדיקה זו המטופל יכול לחוש סוג של דיזי קל ולעומתם ישנם מטופלים המתארים תחושה של יותר יציבות כבר אחרי הבדיקה. ע"פ תוצאות הבדיקות כולם יבחר התרגול השיקומי שיעבור המטופל כדי למגר את הסחרחורת האישית שלו. 

לסיכום, לבדיקת ה-vHIT כמעט ולא מתלוות תחושות סחרחורת בעת הבדיקה ואחריה, המידע המתקבל מבדיקה זו הנו אמין, מהימן ותקף לכל אחת מהתעלות הנבדקות. תוצאות הבדיקה מוכרות גם לחוות דעת בבתי המשפט. לאור הנתונים מהעולם אנו יכולים להתנחם שבארצינו לוקח זמן קצר להגיע עד למרכז הארץ. במרכז הישראלי לטיפול בסחרחורת, חוסר שיווי משקל וכאב מאבחנים ומטפלים בבעיות הללו, רצוי להגיע שעה אחת קודם, גם אם אתם לא בזמן התקף.  

Share