topBanner2

לייעוץ מקצועי

לייעוץ מקצועי צור קשר כעת

09-7440429
052-3524311

Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input

המרכז הישראלי לאבחון, טיפול בסחרחורת ובחוסר שיווי משקל  

 

אודות המרכז לאבחון, טיפול בסחרחורת ובחוסר שיווי משקל

המרכז הישראלי מציע טיפול בסחרחורת, בחוסר שיווי משקל וכאב הוקם ב- 1995 על ידי ד"ר עוז צור פיזיותרפיסט מומחה בפיזיותרפיה וסטיבולרית.  

שיטת צור באלאנס למניעת נפילות ושיפור שיווי משקל פותחה על ידי ד"ר עוז צור.

 מי הם המטופלים המגיעים למרפאת טיפול בסחרחורת ושיווי משקל?

למרפאת המרכז מגיעים אנשים מכל הארץ ומאירופה בכל הגילאים , לצורך טיפול בסחרחורתהמטופלים הסובלים מסחרחורות שונות כגון:, BPPV  ורטיגו מסוגים שונים, המלווים לעיתים בחרדה קלה או איומה, חוסר שיווי משקל, כאבי ראש, כאב גב או בעירה בגוף שעדיין לא נמצא לה מרפא. הפונים אלינו מגיעים משכבות גיל שונות ומסיבות שונות המובילות אותם לקבל את עזרתנו:

  • ילדים בגילאי בתי הספר היסודיים והממלכתיים עד גיל 18 שנה. כשהמקור העיקרי לתלונות הן, סחרחורת מסוג דיזינס, מלווים בכאבי ראש, וכאבי שרירים ומפרקים וליקוי בשיווי המשקל.
  • בוגרים צעירים מגילאי 18 ועד 35 שנה. כשמקור הבעיה העיקרית אצלם הינו כאבים, בדרך כלל לאחר תנועה מסוימת או עומס בעבודה שהחריף סימפטומים ישנים, כאבים מוקרנים שלא עזרו להם כל הטיפולים השונים שניסו עד כה, פריצות דיסק, כאבים בדריכה וכתף שלאחרונה מורגשת ואולי אפילו מפריעה להם לישון בלילה או סחרחורת חריפה.
  • נשים בהריון בשלבים שונים שמקור הבעיה העיקרי בגללן הן מגיעות, הוא כאבים שמגבילים תנועת הליכה, תנועת הירך, כאבים בדריכה על רגל אחת, סחרחורת ובחילות, וכאבי ראש.
  • אנשים בגילאי 30-60 שנה אשר באופן פתאומי הופיעה סחרחורת סיבובית חריפה, עם בחילות והקאות, כאשר העולם מרצד להם מול העיניים ואין להם שיווי משקל. כאבים מפושטים בגוף ודקירות שנעות במקומות שונים בגוף.
  • מבוגרים בגילאי 60 פלוס, אשר סובלים מסחרחורת פתאומית שהופיעה להם בשעת בוקר במטה. או כתוצאה מחוסר שיווי משקל המופיע לאחרונה ואולי היה מלווה בנפילה פתאומית שהפתיעה אותם. מסחרחורת שלא מסתובב העולם אלא אי יציבות, שיוט ותחושה שהקרקע איננה יציבה, דבר המכניס אותם למתח, חרדה ופחד מנפילה.
  • מבוגרים בגילאי 80 פלוס, אשר מגיעים בעקבות סחרחורת וחוסר שיווי משקל, או רק בגלל אחד מהשניים? הכאבים פחות משמעותיים אבל אי היציבות והסיכון לנפילה הוא זה שמביא אותם ויפה שעה אחת קודם. יש לנו ניסיון של שנים ויכולת לעזור באופן מיוחד בכל גיל, בעזרת שיטת צור באלאנס באופן פרטני או בקבוצה, התוצאות מדברות בעד עצמן.

ד"ר עוז צור

ד"ר עוז צור, פיזיותרפיסט קלינאי מומחה, מורה, חוקר ומרצה בתחומי הבריאות. מפתח את "שיטת צור באלאנס" לשיקום וסטיבולרי ומניעת נפילות ואת סולם צור באלאנס לניבוי סיכויי נפילה. 

את לימודי ההתמחות החל בארה"ב אצל פרופ' סוזן הרדמן (מיאמי( vestibular rehabilitation והמשיך אצל פרופ' פיי הורק (פורטלנד(control postural  ,המשיך בהשתלמויות  במרכזי שיווי משקל באירופה, בתחום סחרחורת צווארית cervical vertigo  אצל דר' מיכאל קרלברג (שוודיה),  ובתחום כאבי הראש  headache אצל פרופ' אולוסון יס (דנמרק).

מרצה אורח בחוג לימודי המשך לרופאים אוניברסיטת ת"א (משפחה, אא"ג, גריאטריה).

מרצה לפיזיותרפיסטים בתואר שני ומנחה סטודנטים במחקר מאוניברסיטת בן גוריון. כמו כן ד"ר עוז צור יועץ ומעביר קורסים לפיזיותרפיסטים מוסמכים ומטפלים אחרים, בתחום טיפול בסחרחורת וחוסר שיווי משקל המוכר אף כגמול השתלמות.

במסגרת לימודי הדוקטורט שילב שנת מחקר בקנדה בשיתוף אוניברסיטת חיפה ואוניברסיטת מקגיל במונטריאול.

בימים אלו מפתח ד"ר צור ביחד עם איל באיער, מומחה למולטימדיה, פתרון טכנולוגי חדשני מתחום הטל-רפואה למניעת  נפילות בקרב אוכלוסיית המבוגרת.

צור באלאנס

פותחה על ידי ד"ר עוז צור לאחר כ- 20  שנות ניסיון ולאחר טיפול באלפי חולים הסובלים מבעיות שיווי משקל פריפריות או מרכזיות, בעיות של אי יציבות וסחרחורת.

השיטה כוללת תרגול מותאם אישית ממגוון רחב מאד של תרגילים הקשורים לפתולוגיות השונות. התרגול הנכון מלמד את המוח לעקוף את הבעיה לקראת שיפור שיווי משקל ומניעת הנפילה הבאה.

השיטה מתאימה לילדים ומבוגרים בכל גיל, לכל מי שסובל מחוסר שיווי משקל, בעיות בקואורדינציה, שיוט או בלבול בין המערכות המייצבות את הגוף, אך היא חשובה במיוחד עבור האוכלוסייה המבוגרת בה אחוז הנפילות נמצא בשכיחות גבוהה. כ– 50% מהאנשים המבוגרים חווים נפילה לפחות פעם בשנה וזו מהווה את הסיבה השכיחה ביותר לפנייה של אנשים מבוגרים לחדר מיון. ההשלכות של הנפילה בקרב האוכלוסייה המבוגרת רבות וקשות: חבלות יבשות, שברים, חרדה, סיבוכים רבים בעקבות הנפילה וכמובן עלויות כלכליות גבוהות.

שיטת צור באלאנס מאפשרת לכל אדם עם ליקוי בשיווי המשקל, לתרגל ולהשתפר בזמן קצר בין אם הבעיה מרכזית, מהמוח בעקבות אירוע מוחי, מחלה של הצרבלום, המוח הקטן, פרקינסון או לאחר ניתוח מוח ובין אם הבעיה פריפרית, מהאוזן הפנימית לאחר bppv  או מן המערכות הסנסוריות האחרות, מערכת הראייה או התחושה העמוקה.

ההטבה במצב באה לידי ביטוי לאחר זמן קצר בתרגול שיטת צור באלאנס והיא באה לידי ביטוי ממצב בו האדם נמצא ברמת סיכון גבוהה לנפילה, למצב בו הוא נמצא ברמת בטחון גבוהה תוך שיפור איכות החיים, שיפור שיווי המשקל, הפחתת חרדה מהנפילה והפחתת תחושת הסחרחורת לרמת רגישות כזו שאיננה מטרידה ואיננה מעוררת בחילות.ניתן למנוע את הנפילה הבאה, לטעת ביטחון ולהפחית את החרדה וכל זה בתרגול נכון והתמדה

טיפול בסחרחורת

 

סוגי הבדיקות 

במרכז נערכות מגוון בדיקות שעל פיהן אנו יכולים לאבחן בצורה נכונה את מקור הבעיה של כל מטופל. האבחון הינו יותר מ-50% בחשיבותו במטרה לפתור את הבעיה. לאחר ניתוח הבדיקות מתבצעת התאמת סוג הטיפול הדרוש כדי למגר את הסחרחורת בצורה היעילה ביותר, מהירה והכי פחות לא נעימה וכל זה בהתאמה אישית לכל מטופל ומטופלת.

בדיקת מעבדה

כאשר מזכירים בדיקות מעבדה, כאן, הכוונה, לבדיקות בעזרת מכשור מתקדם בטכנולוגיות חדשות. אין הכוונה לבדיקות דם או בדיקות חודרניות אחרות.

בדיקת video head impulse test-vHIT

בבדיקה זו המטופל יושב, משקפיים מיוחדים המצויידים במצלמה זעירה ובחייישן ג'יירו (מזהה תאוצת תנועת הראש) מונחים על המטופל כמשקפיים לכל דבר. בבדיקה הבודק מסובב את ראש המטופל, בתנועה קטנה ביותר כדי לייצר תנועת עיניים בלתי רצונית הנמדדת בעת תנועת הראש. היחס בין תנועת הראש לתנועת העיניים נקרא gain, היחס הזה צריך להיות קרוב ל-1 במקרים בהם לא נמצא נזק בפעילות העצב הוסטיבולרי. בדיקה שאיננה תקינה תציג בפנינו gain נמוך ולרוב תנועות תיקון של העיניים הבאות לאחר כ- 150-300ms מייד אחרי תנועה זו, שלא ניתן לראותה ללא המכשור הטכנולוגי המתקדם.

בדיקת  functional head impulse test -fHIT

בבדיקה זו המטופל יושב מול מסך על ראשו חיישן תאוצה. בתחילה עליו לזהות את כוון האות C. האות יכולה להיות פתוחה לימין כפי שהיא באמת אבל היא יכולה להיות מונחת בצורה ההפוכה שלה ואז היא פתוחה לכוון שמאל. כמו כן יכולה להיות לשני הכוונים האחרים מעלה מטה ול4 כווניי האלכסונים. בדיקת חדות הראייה הינה הבדיקה הראשונה ואחריה המטפל מזיז את ראש המטופל בתנועה קטנה וטווח קצר, ובאותו הזמן על המטופל לנסות לזהות את כוון האות C. לאחר אבחון מספר הניחושים הנכונים (ההצלחות) לכל צד נקבע היחס בין שני הצדדים.

בדיקת  posturography with modified zur balance scale-pmZBS

בדיקת יציבה והחזרי היציבה הינם מרכיב חשוב בהבנת היכולת של המטופלים. בבדיקה זו המטופל עומד בכמה פוזיציות שונות על משטח הקורא 100 מדידות בשנייה בעת העמידה. לכולנו תנודות קלות בעת העמידה, אך התבנית שלהם שונה ומייצגת באופן שונה כל פתלוגיה. לכן אבחון היציבה יכול ללמד אותנו על הבעיה של המטופלים.

מניעת ורטיגו וכאבים

במישור המניעה אנו מאמינים בבדיקות מוקדמות ובטיפולים המונעים את ההתקף הבא. לפני שקורית נפילה או שבר צוואר הירך, לפני שכאבי גב מחמירים והדלקת בסחוס או בעמוד שדרה כבר רבה, רגע לפני שכאב ראש מתחיל או אפילו למנוע את התקפי הסחרחורת,ורטיגו הבאים ללא התראה. יש לבצע כמה תרגילים ולחיצות בנקודות מסוימות וזה עובד. 

הדרכה

בנושא ההדרכה פעילות המרכז מתבצעת במסגרת לימוד והדרכה של אנשי מקצוע, רופאים, פיזיותרפיסטים, מורים לחינוך גופני, אחיות. קורס פיזיותרפיה וסטיבולרית- שיקום לאחר סחרחורת, ורטיגו המשלבות בחילות, חרדה, חוסר יציבות העלולות להסתיים בשבר צוואר הירך לאחר נפילה עם או בלי אוסטאופורוזיס.מועבר אחת לשנתיים בקרב פיזיותרפיסטים הלומדים לתואר שני באוניברסיטת בן גוריון, ולפיזיותרפיסטים ותיקים במסגרות לימודי העמקה, הדרכה לרופאים במסגרת לימודי המשך (אוניברסיטת ת"א, קופות החולים), הדרכה למורים לחינוך גופני בוינגייט במסגרת לימודי התמחות בגיל המבוגר ויציבה, לגננות וצוות העזר בגנים והרצאות מבוא לאחיות בבתי הספר לאחיות. 

מחקר

בנושא המחקר אנו מובילים מחקר בתחום טיפול בסחרחורת, מסוג ורטיגו, דיזינס, מתייחסים לנושא החרדה והבחילות המלוות לתופעה וחוסר שיווי המשקל באוכלוסיות שונות. 

פיתוח

אנו עוסקים בפיתוח וקידום שיטת צור באלאנס וצור באלאנס לילדים.  במקביל אנו עובדים על פיתוח חדשני בתחום הטל-רפואה  למניעת נפילות בקרב האוכלוסייה המתבגרת באמצעים טכנולוגים חדשניים שיאפשרו לכל אדם באשר הוא לשפר את מערכת שיווי המשקל וליהנות מאורח חיים פעיל ואיכות חיים גבוהה

ממליצים עלינו סחרחורת שיווי משקל כאבי גב וכאבי ראש

 

בחן את עצמך סחרחורת שיווי משקל כאבי גב וכאבי ראש

 

סרטוני וידאו סחרחורת שיווי משקל כאבי גב וכאבי ראש

 

שאלות ותשובות סחרחורת שיווי משקל כאבי גב וכאבי ראש

Share

Tags: טיפול בסחרחורת