אבחון וטיפול בטרשת נפוצה

סובלים מחוסר שיווי משקל וסחרחורת?
עזרו לעצמכם עכשיו!
צרו קשר בטלפון 052-3524311
או דרך הווטסאפ

לייעוץ מקצועי צרו קשר כעת

052-3524311 09-7440429

ד"ר עוז צור פיזיותרפיסט מומחה באבחון וטיפול בבעיות סחרחורת

ד"ר עוז צור פיזיותרפיסט מומחה באבחון וטיפול בבעיות סחרחורת, חוסר שיווי משקל וכאבים

הצטרף לניוזלטר

טרשת נפוצה (Multiped Sclerosis - MS)

טרשת נפוצה (Multiped Sclerosis – MS) היא מחלה דלקתית-כרונית של מערכת העצבים המרכזית (CNS) ממקור לא ידוע. הטרשת הנפוצה הינה ממשפחת המחלות הנוירולוגיות, שכיחה פי שלושה יותר בקרב נשים מאשר בגברים, בעיקר בצעירים באירופה באזור הסקנדינבי ובצפון אמריקה, בעיקר בין גיל 20-50 שנה אך יכול להופיע גם בילדות או אחרי גיל 60 באחוזים נמוכים יותר. הפרעות נפוצות הן חוסר שיווי משקל ושליטה ביציבה (POSTURAL CONTROL) רוב המטופלים מדווחים, שקשיי שיווי משקל והליכה הם הגורמים העיקריים למגבלתם. חוסר שיווי משקל ויציבה אלו קשורים למסלולים מרכזיים המשלבים עיבודים משלושת המערכות הסנסוריות (המערכת החזותית, הסומטו-סנסורית הוסטיבולרית). כמו כן משלבים מנגנונים נוירו-מסקולריים, קואורדינטיביים לתנועה מווסתת של הגפיים. לפיכך, הפרעות שיווי המשקל בחולים עם טרשת נפוצה קשורות לקושי בעמידה וביצוע פעילויות פונקציונליות, ובכך משפיעות באופן משמעותי על איכות החיים. מחברים שונים הציעו, כי הפרעות שיווי משקל הן הגורם המוביל לנפילות אצל אנשים עם טרשת נפוצה, ומדווחים על שיעור היארעות הנפילות כ-50% במהלך חצי שנה, תופעה שעולה עם הגיל והתקדמות המגבלה. הסיכון ליפול מקטין משמעותית את הניידות, השתתפות חברתית ויש לה השפעות שליליות על הפעילות הפיזית והרגשית.

בדיקה גופנית לאבחון טרשת נפוצה

הבדיקה הגופנית אותה אנו מבצעים במרכז הישראלי לטיפול בסחרחורת, חוסר שיווי משקל וכאב ברעננה כוללת: בדיקה אוקולומוטורית כדי להעריך את היכולת הפונקציונלית של העצב הוסטיבולרי, בדיקת חדות ראייה דינמית, כוח גס של שרירים וסימנים למעורבות של גזע מוח, והצרבלום (המוח הקטן) הבאה לידי ביטוי בתנועות עיניים ייחודיות הנבדקות בעזרת משקפיים עם טכנולוגיית ראייה בחושך וכן נסתגמוס ספונטני (ניד בלתי רצוני של העיניים). היציבה ושיווי המשקל נבדקים ברמה הקלינית בעזרת מספר כלים מהימנים ביניהם סולם צור להערכת שיווי המשקל והסיכון לנפילה. לצד הבדיקות הקליניות אנו נעזרים בבדיקות מעבדה מתקדמות כגון VHIT ובדיקות הנערכות על פלטת כוח המשלבות גירוי אופטוקינטי להערכת הליקוי הוסטיבולרי והערכת היציבה.

הטיפולים המוצעים לטרשת נפוצה

הטיפולים המוצעים שיקום וסטיבולרי בגישת צור באלאנס, הכולל עבודה על סיבולת לב ריאה, שיווי משקל קואורדינציה, מתיחות, הסברים על תופעת העייפות השכיחה ועל גירויים המעודדים את המערכת הוסטיבולרית להגיב טוב יותר, מותאם ומווסת במידה טובה יותר, יחד עם מערכות סומטוסנסורית וראייתית. העבודה עם אביזרים חצי עגולים לתרגול שיווי משקל ברמה רפלקסיבית המעוררת את המנגנונים האנטיסיפטוריים להחזרי שיווי משקל. כמו כן עבודה על שחרור שרירים אשר הם חלק מהבעיה המשנית לטרשת ויש להתייחס גם אליהם. בקרוב תכנס לשימוש מערכת דיגיטלית לאבחון ותרגול מרחוק "בי באלאנס" לתרגול מותאם אישית אשר תוכל לעזור ולהמשיך את התרגול בבית תוך התקדמות מיירבית עד למפגש הבא.

שתף באמצעות:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp