טיפול Bppv

סובלים מחוסר שיווי משקל וסחרחורת?
עזרו לעצמכם עכשיו!
צרו קשר בטלפון 052-3524311
או דרך הווטסאפ

לייעוץ מקצועי צרו קשר כעת

052-3524311 09-7440429

ד"ר עוז צור פיזיותרפיסט מומחה באבחון וטיפול בבעיות סחרחורת

ד"ר עוז צור פיזיותרפיסט מומחה באבחון וטיפול בבעיות סחרחורת, חוסר שיווי משקל וכאבים

הצטרף לניוזלטר

טיפול BPPV בורטיגו

תוכן עניינים

מהו BPPV?

טיפול Benign paroxysmal positional vertigo) BPPV), או בשמותיה העממיים "ורטיגו", "גבישים" או "קריסטלים".

Bppv, היא תופעה הגורמת לסובל ממנה תחושת סחרחורת סיבובית בזמן שינוי תנוחה של הראש. אבחון Bppv מתייחס למספר סוגים אשר ניתן כבר במפגש הראשון עם המטופל לדעת בדיוק מאיזה סוג סובל המטופל ומה הדרך הטובה ביותר, עם הכי מעט תחושת סחרחורת, לרפא את הבעיה.

המערכת הוסטיבולרית הממוקמת באוזן הפנימית, בכל צד של הראש, מורכבת משני חלקים עיקריים: שלוש תעלות חצי עגולות (תעלה קדמית, תעלה אופקית ותעלה אחורית) ושני שקים הנקראים אוטוליטים (סקולה ואוטריקל).

התעלות החצי עגולות ממוקמות בזויות שונות ומלאות בנוזל פרילימפטי. בזמן תנועת ראש סיבובית הנוזל הפרילימפטי נע בתעלה שנמצאת בזוית התנועה ומפעיל תגובת שרשרת שבסופה נשלח אות חשמלי דרך העצב הוסטיבולרי ומודיע למוח על תאוצת תנועת הראש הסיבובית.  

האוטוליטים ממוקמים צמוד לתעלות החצי עגולות ובהם נמצאים גבישי קלציום קרבונט ("קריסטלים"). בזמן תנועת ראש לינארית (קדימה/אחורה, למטה/למעלה) הגבישים הללו נעים ומפעילים תגובת שרשרת המודיעה למוח על תאוצת הראש הלינארית.

במקרים מסויימים, בעקבות וירוס, פגיעת ראש או ברוב המקרים ללא הסבר ידוע, משתחררים גבישים ממקומם באוטוליט ונכנסים אל תוך אחת מהתעלות החצי עגולות. המצאות הגבישים שהינם בעל משקל סגולי מסויים בתוך התעלה, משבש את תנועת הנוזל ומודיע למעשה למוח על תנועת יתר של הראש, מאשר התבצעה במציאות. מכיוון שהמוח מקבל במקביל מידע אחר, תקין, ממערכות נוספות בגוף (מערכת הראיה ומערכת הפרופריאוספציה) ינסה לתקן את המידע השגוי, מה שיתבטא בסחרחורת סיבובית ותנועות עיניים אופיניות. 

מהו טיפול BPPV?

כחלק מתהליך אבחון Bppv  , טוען ד"ר עוז צור, מנהל המרכז הישראלי לטיפול בסחרחורת, חוסר שיווי משקל וכאב, ברעננה, יש לבדוק את תנועות העיניים הבלתי רצוניות של המטופל (עדיף עם משקפי-פרנזל, או מקצועיות יותר, המבטלות את קיבוע המבט), בזמן שינוי תנוחה של הראש על מנת להבין באיזו תעלה נמצאים הגבישים המשוחררים.

טיפול Bppv יכלול הוצאה והחזרה של הגבישים למקומם, על ידי ביצוע תנועות ראש עדינות, לפי תוצאות האבחון. מטופלים רבים נרתעים מהמחשבה שתופיעה להם סחרחורת ואפילו הדיבור אודות הורטיגו, שחוו מחזיר אותם לחוויה הלא נעימה של חוסר שליטה המתלווה אליו. רגישות המטפל למצבו של המטופל, הבנת חומרת המצב לאחר האבחון ויכולת  טיפול Bppv מדוייקת, שאחריה המטופל ירגיש טוב יותר הינה בעלת ערך עליון במפגש הטיפולי. 

למי מתאים טיפול BPPV?

טיפול BPPV
טיפול BPPV

כיצד מתבצע טיפול BPPV לורטיגו?

מצגת בנושא אבחון וטיפול בסחרחורת, ורטיגו,  BPPV 

שתף באמצעות:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp