מחלת הפרקינסון וחוסר שיווי משקל – דרכי הטיפול במרכז

סובלים מחוסר שיווי משקל וסחרחורת?
עזרו לעצמכם עכשיו!
צרו קשר בטלפון 052-3524311
או דרך הווטסאפ

לייעוץ מקצועי צרו קשר כעת

052-3524311 09-7440429

ד"ר עוז צור פיזיותרפיסט מומחה באבחון וטיפול בבעיות סחרחורת

ד"ר עוז צור פיזיותרפיסט מומחה באבחון וטיפול בבעיות סחרחורת, חוסר שיווי משקל וכאבים

הצטרף לניוזלטר

מחלת הפרקינסון וחוסר שיווי משקל – דרכי הטיפול במרכז

מחלת פרקינסון הינה מחלה ניוונית פרוגרסיבית של מערכת העצבים המרכזית. שיעור ההיארעות של מחלת הפרקינסון עומד על 1-2 חולים לכל 1000 איש והיא נפוצה יותר בקרב גברים. הסיכון לחלות במחלה עולה עם הגיל ועומד על 1% מהאוכלוסייה מעל גיל 60.

הגורם למחלת הפרקינסון אינו ידוע וחוקרים משערים שמדובר בגורמים גנטיים, גורמים סביבתיים או בשילוב של השניים. המחלה מאופיינת באובדן תאי מוח באזור Substantial Negra אשר מייצרים דופמין – נוירוטרנסמיטר אשר לו חלק חשוב בהעברת מסרים. המחסור בדופמין הנוצר כתוצאה מהרס התאים גורם לסימפטומים האופייניים של מחלת הפרקינסון. ברוב המקרים המחלה מתחילת כרעד של אחת מכפות הידיים אשר מתגבר בתנועה ופוחת במנוחה. הרעד יכול להופיע גם באזורים נוספים כגון זרועות, הרגליים ובאזור הפנים לסתות, לשון, מצח ועפעפיים. תסמינים מרכזיים נוספים הינם נוקשות שרירים, איטיות בתנועה, דיבור חלש, הפרעות בהליכה, חוסר יציבות, נפילות חוזרות וסחרחורת אשר הינה תלונה נפוצה בקרב חולי פרקינסון ומדווחת אצל יותר ממחצית מהמאובחנים בה.

הקשר בין חוסר היציבות האופייני במחלת הפרקינסון לבין תפקוד המערכת הוסטיבולרית נחקר רבות. שינויים נוירו פתולוגים נמצאו אצל חולי פרקינסון באזורים מוחיים אשר אחראיים על עיבוד וסטיבולרי כגון גרעינים וסטיבולריים הנמצאים במדולה ובפונס ושורש העצב הוסטיבולרי. בנוסף, נצפה שינוי בפעילות באונה טמפורלית מדיאלית ובאזורי עיבוד חזותי כתגובה לתנועת ראש, אשר מוביל לסנכרון לקוי של מידע המגיע ממערכות חישה שונות.

בדיקה גופנית לאבחון פרקינסון וחוסר שיווי משקל

הבדיקה הגופנית אותה אנו מבצעים במרכז הישראלי לטיפול בסחרחורת, חוסר שיווי משקל וכאב ברעננה כוללת: בדיקה אוקולומוטורית כדי להעריך את היכולת הפונקציונלית של העצב הוסטיבולרי, בדיקת חדות ראייה דינמית, כוח גס של שרירים וסימנים למעורבות של גזע מוח, המוח הקטן הבאה לידי ביטוי בתנועות עיניים ייחודיות הנבדקות בעזרת משקפיים מיוחדים וכן נסתגמוס ספונטני (ניד בלתי רצוני של העיניים). היציבה ושיווי המשקל נבדקים ברמה הקלינית בעזרת סולם צור להערכת שיווי המשקל והסיכון לנפילה. לצד הבדיקות הקליניות אנו נעזרים בבדיקות מעבדה כגון VHIT ובדיקות הנערכות על פלטת כוח המשלבות גירוי אופטוקינטי להערכת הליקוי הוסטיבולרי והערכת היציבה.

הטיפולים המומלצים לפרקינסון וחוסר שיווי משקל

הטיפולים המוצעים כחלק מהשיקום הוסטיבולרי בשיטת צור באלאנס כוללים תרגול מותאם אישית בדרגת קושי עולה, על משטחים נייחים ונעים, בעזרת אביזרים מגוונים ובסיסי תמיכה שונים. התרגול תורם לחיזוק שרירים אשר נחלשים בהדרגה בעקבות המחלה, שיפור הגמישות והתנועתיות בדגש על בית חזה ותנועות ראש וחיזוק יציבות ושיווי המשקל על מנת להפחית את הסיכון לנפילה שהינו משמעותי בקרב החולים. התרגול מסייע בשיפור הסנכרון בין המערכות התחושתיות שאמונות על יציבות ושיווי משקל (מערכת ויזואלית, תחושה עמוקה ומערכת וסטיבולרית) בדגש על המערכת הוסטיבולרית. בקרוב תכנס לשימוש מערכת דיגיטלית לטיפול מרחוק "בי באלאנס" אשר מאפשרת תרגול מותאם אישית בבית תוך התקדמות מרבית, בין המפגשים בקליניקה.

שתף באמצעות:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp