פיזיותרפיה וסטיבולרית

סובלים מחוסר שיווי משקל וסחרחורת?
עזרו לעצמכם עכשיו!
צרו קשר בטלפון 052-3524311
או דרך הווטסאפ

לייעוץ מקצועי צרו קשר כעת

052-3524311 09-7440429

ד"ר עוז צור פיזיותרפיסט מומחה באבחון וטיפול בבעיות סחרחורת

ד"ר עוז צור פיזיותרפיסט מומחה באבחון וטיפול בבעיות סחרחורת, חוסר שיווי משקל וכאבים

הצטרף לניוזלטר

פיזיותרפיה וסטיבולרית

אנשים רבים נכנסים לקליניקה ואומרים אני לא ממש יודע מה יש לי אבל הרופא אמר לי לקבל טיפול הכולל פיזיותרפיה וסטיבולרית. אז במה מדובר?

פיזיותרפיה, כולם יודעים ומכירים את התחום המדהים, מקצוע מוערך, שדורש ארבע שנות לימוד לתואר הראשון. ניתן ללמוד אותו בחמש אוניבירסיטאות שונות בארץ מהדרום לצפון: אוניברסיטת בן גוריון, תל אביב, אריאל, חיפה וצפת. פיזיותרפיה בכלל נחשב לאחד התחומים הטיפוליים בעלי חשיבות ממדרגה ראשונה לשיקום החולה במצב האקוטי והכרוני.

ישנם תחומי התמחות שונים בפיזיותרפיה הכוללים: שיקום הלב, רצפת האגן, נוירולוגי, שיקום הקול והיציבה, אורטופדי, ניקוז לימפטי, ספורט, שיקום ריאות, שיקום וסטיבולרי ועוד, מכאן הגיע השם פיזיותרפיה וסטיבולרית. אם כך מה היא כוללת? כל המרבה להעמיק בתחום, סופו שיכלל בתוך צמד המילים פיזיותרפיה וסטיבולרית.

ראשית עלינו בתור קלינאיים לבדוק את החולה המגיע אלינו לטיפול, לפני שנתחיל בהתערבות. וזאת משום, שכל אחד שונה ממשנהו וכל אבחנה מתנהגת שונה אצל אנשים שונים. במידה והאבחנה מדוייקת, נתחיל בטיפול ובשיקום, אך במידה וההפניה היתה כללית מידי, כגון: "בעיה וסטיבולרית", כמו שאנו מכירים בתחום האורטופדי, "כאבי גב תחתון", הציפייה שלנו מבעלי המקצוע, הפיזיותרפיסטים לדייק, איזו רקמה מעורבת בכאב זה? האם המקור הוא ברקמה רכה? קרי, פציה, שריר, איברים פנימיים? חוליות, סחוס, דיסק ועוד וכל זה אחרי ששללנו מעורבות מרכזית המוסתרת ע"י כאב זה. נחזור לפיזיותרפיה וסטיבולרית היכולה לכלול יותר מתרייסר סוגי סחרחורות שונות, שהאבחון והטיפול שלהן שונה בתכלית. לכן, לפני השכבת החולה תוך ביצוע רוטציה צווארית, עלינו לשאול את עצמינו האם זו האבחנה הנכונה במקרה הזה?

המערכת הוסטיבולרית, נמצאת באוזן הפנימית ומורכבת מחלקים פריפריים ומרכזיים. בחלק הפריפרי: נמצא מבנה גרמי של עצם הכוללת שלוש תעלות קשתיות למחצה ושני תאים המאונכים זה לזה. בתוך המערכת המורכבת מחמשת האברונים הללו יש נוזל הנע בתוכה בכל תנועת ראש במרחב. בקצה של כל תעלה קשתית למחצה ישנה התעבות ובתוכה שערות נטועות, הרגישות לתנועת הנוזל. בתוך התאים ישנם גבישים, הרגישים לכוח המשיכה. חמשת האברונים הללו מעוצבבים על ידי העצב הוסטיבולרי, המתפצל לעליון ותחתון ולכן פגיעה בסעיף אחד של העצב, איננה אומרת שכל המערכת ניזוקה ורצוי לדעת את זה כדי להתחשב בתוכנית הטיפול וכדי להעריך את ההשלכות על השיקום. כל תעלה קשורה באופן עצבי גם לשרירי גלגל העין ולכן ליקוי בתעלה אחת יניב תנועות עיניים בלתי רצוניות שונות מליקוי בתעלה אחרת. החלק המרכזי: נמצא אחרי שהעצב הוסטיבולרי הפריפרי עבר איזור מסויים במוח, ומשם הוא כבר נחשב לחלק המרכזי של העצב הוסטיבולרי. כמו כן, החלק המרכזי כולל גם את האיזור אליו מגיע העצב בהמשך דרכו, צומת עצבית הנקראת – גרעין וסטיבולרי, הנמצא בגזע המוח. ישנה תקשורת בין עצבית ענפה מצומת זו לכוון המוח הקטן (הקשור לקואורדינציה,יציבות ואיכות התנועה), להיפוקמפוס (הקשור לתהליכי חשיבה, זכרון ונווט במרחב) ועוד. המטרה הנעלה של המערכת הוסטיבולרית הינה לאפשר יציבות מבט ושליטה על היציבה. שני התפקידים הללו עלולים להפגע בעת ליקוי וסטיבולרי מסיבות שונות. אחרי אבחון מדוייק, רצוי להתחיל כמה שיותר מוקדם בפיזיותרפיה וסטיבולרית.

שתף באמצעות:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp