שאלות ותשובות - כאבי ראש

סובלים מחוסר שיווי משקל וסחרחורת?
עזרו לעצמכם עכשיו!
צרו קשר בטלפון 052-3524311
או דרך הווטסאפ

לייעוץ מקצועי צרו קשר כעת

052-3524311 09-7440429

ד"ר עוז צור פיזיותרפיסט מומחה באבחון וטיפול בבעיות סחרחורת

ד"ר עוז צור פיזיותרפיסט מומחה באבחון וטיפול בבעיות סחרחורת, חוסר שיווי משקל וכאבים

הצטרף לניוזלטר

שאלות ותשובות כאבי ראש

שירן (28): אני נשואה זה ארבע שנים ללא ילדים. אני סובלת מכאב במפרק הלסת הימני. לפני חודשיים, בסריקת MRI של מפרקי הלסת, נמצא שיש לי חספוס במפרק הימני. לפני חודש נבדקתי אצל נוירולוג בדיקות מקיפות, והוא טוען שהכול תקין. טופלתי בפיזיותרפיה, אך ללא הועיל. אני חוששת מאוד מפני מחלה נוראה. מודאגת מאוד. אני מתכננת היריון, אך פוחדת מהכאב ומהשפעת התרופות הרבות שאני נוטלת. הקשר עם בעלי הולך ומידרדר בגלל מצבי. אני מקווה שתרגיע אותי ותעזור לי.

ת: מתוך הדברים שציינת קשה לאתר את הבעיה העיקרית שאת רוצה לפתור. נשמע שהמכאובים הם הבעיה המטרידה ביותר. אני ממליץ לפנות אל רופא המשפחה שיוכל לכוון אותך טוב יותר לרופא המתאים. לא הייתי פוסל בדיקה של התחום הרגשי שאינו מקבל די מקום.

 

משה (45): אני סובל מכאבי ראש פעמיים בשבוע בעיקר שאני קם בבוקר וזה חולף לאט לאורך היום. מה לעשות?


ת: לפי הנתונים אתה אדם בריא בדרך כלל ללא תאונה או חבלה ואתה מתאר כאבי ראש שאינם מופיעים במהלך היום אלא לאחר מנוחה ארוכה. הכאבים אינם מעירים אותך משינה אני משער ולכן המרכיב הדלקתי נמוך יחסית, אבל קיים . הייתי מציע לך ללכת לפיזיותרפיסט מנואלי המומחה לטיפול בעמוד השדרה משום שבין החוליות העליונות של הצוואר יש לך כנראה שינויים ניווניים קלים יחסית, אשר בזווית נעולה של המפרק לאורך זמן אתה עלול לחוש את הכאבים הללו ותנועה נכונה למפרקים לפני השינה עשויה לעזור לך ולמנוע את אי הנוחות הזו.

 

צפרירה (56): לאחרונה התחלתי לשבת שוב ליד המחשב ולהתעסק עם מצגות אחרי ישיבה של שעתיים-שלוש אני מרגישה שיש לי קושי להזיז את הצוואר ואפילו לעיתים אני מרגישה כאב שעולה מהעורף אל העין והאוזן, מה לעשות אבל אל תגיד לי לא לשבת מול המחשב כי אני חייבת

ת: אין צורך להפסיק את הישיבה מול המחשב אך יש צורך לעשות הפסקות יזומות כל כ-30 דקות. בכל הפסקה עלייך לבצע מספר תרגילים קצרים כגון תנועות הצוואר מימין לשמאל ולהביט על משהו בכל צד סך כל התנועות 10. כמו כן לבצע חצי סיבוב כלפי מטה עם הסנטר לסובב לשמאל רבע סיבוב ולימין ולחזור למרכז לקום מהכסא לקחת כוס מים קטנה כדי שתצטרכי לקום שוב ולא להביא קנקן מלא אשר יבטל את הצורך בקימה הבאה, בהצלחה!

 

דפנה (38): בימים אלו אני נתונה במתח רב בגלל פיטורים במקום העבודה שלי. אולי הפעם זה מגיע אליי? בבית יש קשיים בין-אישיים ובבית הספר בלגן עם הילד… לא אוסיף, אבל אני ממש מרגישה "קסדה" על הראש. יש לי כאב ראש אחורי וחרדה מתמשכת כבר כמה שבועות. הכאב מושך לאחור ולימין. מאין הוא בא ואיך מסלקים אותו?

ת: ייתכן שאת סובלת מכאב ראש שהוא מהשכיחים ביותר – כאב ראש על רקע מתח. כאב ממושך כזה עלול להוביל לשינויים בטונוס השרירים ובתנועתיות של הפציות בגוף. אפשר לטפל בכאב זה בשלושה אופנים, על-פי הרכיב הבולט ביותר בו: 1. טיפול שמרני לשרירים ולפציות, בשילוב דיקור יבש לתוך השרירים והרפיה בטכניקות שונות; 2. טיפול פסיכולוגי, אם רכיב זה הוא המשמעותי ואם אינך "עטופה" די (נראה שאת מתמודדת לבד עם מטלות כבדות); 3. טיפול תרופתי, אם הרופא המטפל ימליץ.

 

רויטל (40): בכל בוקר אני מתעוררת עייפה, מרגישה לחץ בראש ונאלצת להיעדר הרבה מהעבודה. אינני יודעת אם זה קשור לכך, אבל גם הציפורניים שלי השתנו – הן אינן ישרות כרגיל אלא מעוגלות. אבחנו את הבעיה שלי כבעיה וסטיבולרית, וטופלתי בהשכבה לאחור עם טפיחות על האוזן. הטיפול הזה לא עזר לי. מה לעשות כדי לצאת מהמצב הזה?

ת: הסימנים שתיארת כאן אינם קשורים ישירות לבעיה וסטיבולרית, ואני מציע לך לפנות שוב אל רופא המשפחה ולשקול אתו בדיקה במעבדת שינה. ייתכן שבמהלך הלילה מתרחשות אצלך הפסקות נשימה, ואלה גורמות את העייפות בבוקר ואת כאבי הראש בשל חוסר בחמצן.

 

שירלי (35): אני סובלת כבר שנה מכאב ראש יומיומי לוחץ ברקות ובבסיס הראש, בצדי הראש ומאחור, לעתים בצד אחד ולעתים בצד השני. אין לי סחרחורת או בחילה, רק הכאב הזה שכבר הפך לחלק מהשגרה היומיומית שלי והוא מתיש אותי. האם הכאב יכול להיות קשור לקריסטלים באוזניים?

ת: יש שנים עשר סוגים של כאבי ראש, לפי האיגוד האמריקני לכאבי ראש. יש גם כאבי ראש שמשולבת בהם סחרחורת, בדרך כלל יותר ממשפחת הדיזינס ופחות ממשפחת הוורטיגו. כאב ראש אינו קשור לקריסטלים. כאב הראש שאת מתארת יכול להתאים למצב של מתח – מתח הגורם לתחושת לחץ ולכאב ראש שקשור למצב חוליות הצוואר. אני ממליץ לפנות אל פיזיותרפיסט מומחה לכאבי ראש ולבעיות בעמוד שדרה.

 

טליה (48): מזה שבועיים אני סובלת מכאבי ראש באזור הרקות, והם "זזים" מצד לצד. בעבר היו לי כאבי ראש אבל רק בצד אחד. האם זה אומר שהכאב הזה חמור יותר? מה אפשר לעשות?

ת: התיאור שלך עשוי להתאים לכאבי ראש עקב מתח. חומרת הבעיה אינה קשורה לכך שהכאבים מופיעים בשני הצדדים. את יכולה לחוש כאב חזק מאוד בצד אחד וכאב חלש בשני הצדדים. חשוב לוודא שזה אכן סוג כאב הראש ולטפל בו בהקדם. כדאי לפנות לנוירולוג ולפיזיותרפיסט המטפל בכאבים כאלו.

 

מאירה (50): בתי בת ½17, לקראת מבחני הבגרות. היא סובלת מכאב ראש מעל העורף, כולל בחילה, לעתים ללא הקאה. כבר שנים היא סובלת ממה שהוגדר מיגרנה ומקבלת טיפול תרופתי לאורך השנים, אך לא נמצאה התרופה שתעלים את הבעיה. האם נגזר עליה לחיות כך כבר מגיל כה צעיר או שיש תרופה שעדיין לא גילינו?

ת: אני חושב שזו אכן תופעה קשה – לילדה ולהורים. כדאי לפנות לבדיקה נוירולוגית חוזרת.

 

יעל (25): מזה כמה חודשים מטריד אותי כאב ראש אחורי, מצד ימין. ביומיים האחרונים אני חשה כאב בצוואר, בצד ימין, ואינני מצליחה להביט ימינה בעת נהיגה לאחור אלא דרך המראות. באינטרנט מתארים סימנים כאלו לדלקת קרום המוח. אני פוחדת מאוד. מה לעשות?

ת: אוכל להרגיע אותך: דלקת קרום המוח גורמת לקישיון העורף, להגבלה בכיפוף הצוואר ולרוב כאבי הראש סימטריים (ולא רק מימין). לא ציינת בתסמינים חום, ולכן נראה שיש לך בעיה במפרקי חוליות הצוואר, בשרירים או במעטפות השרירים (הפציות). לדעתי אפשר לטפל בבעיה ביעילות רבה בפיזיותרפיה מנואלית.

שתף באמצעות:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp