סובלים מחוסר שיווי משקל וסחרחורת?
עזרו לעצמכם עכשיו!
צרו קשר בטלפון 052-3524311
או דרך הווטסאפ

לייעוץ מקצועי צרו קשר כעת

052-3524311 09-7440429

ד"ר עוז צור פיזיותרפיסט מומחה באבחון וטיפול בבעיות סחרחורת

ד"ר עוז צור פיזיותרפיסט מומחה באבחון וטיפול בבעיות סחרחורת, חוסר שיווי משקל וכאבים

הצטרף לניוזלטר

שאלות ותשובות אחרונות באתר:

ש (20): יש לי סחרחורת כשאני נוטה ימינה מידי או שמאלה בשינה .. וזה כבר משהו כמו 4 שנים שאני נמנעת מלזרוק את עצמי על הספה או משהו או שיש לי שינה בחרדה ! יש לי בעיות נפשיות אני מודעת אליהן וזה לא נותן לי ללכת לעשות את הבדיקה הוסטיבולרית חשבתי אולי יש איזה טיפול שאפשר לגרום לי לשכחה, כמה דק' ולעשות את הטיפול כי אני ממש חרדה לדבר הזה פחד איימים ואני רק בת 20!!! זה מגיל 16. אני עצובה כל הזמן בגלל זה, אגב כל זה התחיל לפני 4 שנים כשזרקתי עצמי על הספה על צד ימין ופתאום היה התקף. אני מ-ש-ק-ש-ק-ת מזה עד כמה שזה נשמע הזוי , לא מתפקדת ונמאס לי 🙁

ת: שלום לך,אני שומע את הפחד הקיים מפני הסחרחורת יש לנו כלים טובים היום יותר מפעם לטפל בבעיה. זו אוכל לראות אותך במרפאה ברעננה תתקשרי ותקבעי בזמנך הפנוי

 

ש: שמי יעל. חולת מנייר באוזן ימין. לפני 10 שנים התקפי ורטיגו קשים, טינטון וירידה בשמיעה. אובחנתי וטופלתי בגנתמיצין. הטיפול היה כל כך מוצלח שניראה כי נרפאתי וללא שום תזכורת לסחרחורת!
כעת המחלה חזרה וסוג הסחרחורת היא דיזינס ולא ורטיגו! אני חודשיים בבית. חרדה לצאת. מזלי שהליכתי יציבה. לעיתים מלאות באוזן אני סובלת מניסתגמוס קל וטינטון וירידה בשמיעה. בבדיקת אי אן גי מסתבר שאיבר שיווי המשקל "חזר לחיים" כאילו שמעולם לא נהרס מהגנתמיצין! הסחרחורת נהיתה קלה יותר לאחר הזרקה נוספת למזלי ללא ירידה בשמיעה! כיצד אני  מסיימת את זה לגמריי בלי עוד גנתמיצין??? תודה לתשובתך(:

ת: יעל שלום, צריך יהיה לראותך לבצע בדיקה של שעה הכוללת תשאול, ובדיקות שונות ומשונות ללא מים באוזן ואחרי בדיקות אלו נראה שנוכל לחשוב על תכנית טיפול מתאימה

 

ש: שלום וברכה, מזה כמה חודשים קיימת אצלי תחושת סחרור בסגנון של עפיפות. הדבר מופיע בעיקר לקראת שעות הצהרים. בבוקר הכל בסדר ולקראת הצהרים מתחילה התחושה ומופיעה בלווי תחושה של דחיפה הצידה בעת ההליכה.
אשמח להמלצתכם בעניין

ת: יש לומר שסחרחורת עלולה לנבוע מסיבות רבות ביניהן: לחץ דם נמוך, חוסר בברזל, חוסר בוויטמין B12 ועוד. לאחר בדיקת תקינות מדדים אלה ועוד בדיקות אחרות שרופא המשפחה שלכם יוכל להעריך ולמדוד, במידה עדיין קיימת תחושה כזו יש לבדוק את מערכת שיווי המשקל הנמצאת באוזן הפנימית. תופעות אלו יכולות לנבוע מליקוי במערכת זו ורצוי להיבדק על ידי מומחה בתחום.

 

ש (27): כבר יומיים בעבודה אני סובלת מסחרחורות קשות, זה בא ברגע, מה עלי לעשות?

ת: רצוי לשמוע ממך מה את מרגישה בין ההתקפים? לכמה זמן ההתקף? האם הכל מסתובב או שהתחושה שאת מסתובבת?

מומלץ לפנות לרופא ליעוץ נוסף ניתן להתקשר אלינו.

 

ספיר (21): יש לי בזמן האחרון כאבי גב שמקרינים לרגל שמאל ולאחרונה גם ליד שמאל, מה עושים?

ת: שלום ספיר, אם לא פנית עד כה לרופא אני ממליץ לפנות לרופא אורטופד או לנוירולוג להערכת הבעיה. יש הרבה שאלות שכדאי לבדוק וזה חייב להיעשות בנחת מול הרופא, כגון: מתי זה מופיע? לאחר מה זה עלול להחמיר? מה קורה בלילה עם הכאבים? האם הם מופיעים יחד או לעיתים גם לחוד? מי הופיע ראשון? ועוד. תרגישי טוב ובהצלחה.

 

ישראלה (64): תוכן הפנייה: אני בת 64. לפני שנה וחצי היה לי וירוס בעצב שבין העין והאוזן. בימים הראשונים היו סחרחורות קשות והקאות. בדקו אותי מכל הכיוונים. כולל ד"ר פולק. גם עברתי פיזיותרפיה והשתפרתי מבחינת הליכה קדימה ואחורה עקב בצד אגודל. אני גם עושה יוגה ומצליחה לעשות תרגילי שיווי משקל אך באופן מוגבל, לא כמו קודם, שהייתי מעולה בהם. תחושת השיוט היא בהליכה בשטח פתוח. בבית לא. כשאני עולה בחצר מדרגה בגובה חצי מטר, יש לי חוסר בטחון והרגשה שאני הולכת ליפול. לטפס בהרים, עם מקלות הליכה, לא יכולתי לבד. הצטרכתי השגחה צמודה. בבית יש לי תחושת עייפות בעיניים. האם יש סיכוי לשפר את המצב או שבעייתי הפכה כרונית?

ת: לפי מה שאת מספרת את סובלת מסוג של דיזיננס ברמה שפוגעת באיכות החיים ויש הרבה מאד תרגול שרצוי שתתחילי לבצע לפי הרמה שבה את נמצאת בשיטת צור באלאנס נוכל לאבחן אותך טוב כדי להעריך את דרגת שיווי המשקל שממנה עליך להתחיל לתרגל.

 

חיפאי: יש לי אנקלוזיס ספנדלוזיס חוליות הצוואר גורמות לי ללחץ בעורף ולחוסר שיוי משקל מה עושים תודה מראש אני חיפאי

ת: אנקילוזיס ספונדליטיס הנה מחלה מסוג מחלות הראומטיות הבאה לידי ביטוי בקשיון המפרקים בעיקר בעמוד השדרה אך יכול להיות גם במפרקי הירך והכתף. במחלה זו המפרקים הופכים לנוקשים ונוצרים גשרי עצם קטנים בין החוליות כך שהתנועה הטבעית פוחתת עד לקיבוע המפרקים. עם החרפה של המחלה עלולים לחול שינויים נוספים אשר בעטיים נוצר כיפוף בעמוד השדרה שלא יאפשר הזדקפות טבעית. דבר זה עלול לגרום לגירוי איזורים בצוואר הקשורים למערכת שיווי המשקל ואף לגרום לכאבי ראש המוקרנות לנקודות שונות בקרקפת. הטיפול בבעיה זו הנו עדיין כמובן ללא מניפולציות, בעזרת אבן אוסטרלית חמה, תנועות פסיביות עדינות כדי לשפר טווח תנועה שנשאר בין החוליות, הגמשת השרירים ושחרור הפציות העוטפות את השרירים. כמובן שחשוב לעבוד על תרגולי נשימה בטכניקות שונות המלווה בתנועה אקטיבית לא כואבת. טיפול הידרו מאד מומלץ. לסיכום יש הרבה מה לעשות כדי לשפר מעט, יחד עם זאת מעט זה יחסי, וזה המון כאשר מטופל עם אנקילוזיס אומר לי שיש לו הרבה יתר רגעים של מנוחה לצוואר במשך היום מאז שנפגשנו.

 

לימור (30): אני בשבוע ה-15 להריוני. בסך הכול אני מרגישה בסדר, וגם בדיקות דם שנעשו בשבוע שעבר היו תקינות, ורמת ההמוגלובין 12. בשבת בבוקר התעוררתי עם סחרחורת נוראה, החדר כולו ממש הסתובב סביבי. סחרחורת זו חלפה אחרי כמה שניות ושבה והופיעה לסירוגין כל עוד שכבתי והחלפתי תנוחות. מהרגע שקמתי מהמיטה הסחרחורת חלפה וחזרה רק בשעות הערב, כאשר חזרתי למיטה – אולם לא באותה עוצמה של הבוקר. אין לי תחושה של לחץ או פחד, דפיקות לב או חולשה, אני רואה שזה קורה רק בעת שינוי תנוחה. מה הסיבה לסחרחורת ומה הטיפול? האם מדובר בסוג של ורטיגו?

ת: התיאור שלך עשוי להתאים לסחרחורת תנוחתית ממקור פריפרי, מהאוזן הפנימית. אותן אבנים קטנות העשויות קליום קרבונט נפלו ממקומן ונעו אל תעלות החצי-קשתיות באוזן הפנימית שלך. צריך יהיה להחזירן למקומן מהר ככל האפשר, כדי שלא תסבלי מסחרחורת ולא תהיי נתונה בסיכון לנפילה. עלייך לפנות אל מומחה המטפל בסחרחורת.

 

אוטו (90): אני מרגיש חוסר שיווי משקל בזמן עמידה. בשכיבה ובישיבה אין לי בעיה. כשאני קם אחרי שכיבה יש לי בעיה שמסתדרת לאט, אבל לא לגמרי, לוקח לי זמן עד שאני מתאזן. איך אפשר לשפר את המצב, מלאתי גם שאלון בנושא שיווי משקל. תודה

ת: לפי השאלון שמילאת בנושא שיווי המשקל ניתן לראות שרמת שיווי המשקל שלך מאוד נמוכה וישנה נטייה חזקה לנפילות כולל מספר נפילות שכבר קרו בחצי השנה האחרונה. רצוי שנוירולוג יראה אותך אך, מאוד חשוב להבין שמערכת שיווי המשקל שלנו נחלשת עם שנים ושחשוב מאד לחזק אותה בדרכים נכונות הכוללות: חיזוק השרירים באופן פונקציונאלי, שיפור מהירות התגובה כדי להצליח לשלוף פעולה נכונה בזמן אמת, וכן לשפר קואורדינציה תוך ביצוע מספר פעולות בו זמנית. כל אלו נמצאים בתוך תוכנית התרגול המיוחדת של שיטת צור באלאנס ולכן מומלץ לתרגל יומיום. יחד עם זאת הבלבול בין מערכת הראייה והאוזן הפנימית הקיים כמו כן התחושה הירודה בגפיים, לעיתים יוצרים במערכת המידע שמגיעה אל המוח תחושת ערעור שעלולה להתפרש כסחרחורת, אי יציבות, לעיתים אפילו בחילות ונטייה לנפילה. יש לשקול צעדים ולא למהר, כלומר לאחר קימה מכיסא להמתין רגע לפני היציאה לפעולה. לא לרוץ לטלפון אלא לתת לו לצלצל עוד שני צלצולים לא יקרה דבר לממתין מעבר לקו. מאחל לך בריאות ושהייה לפני פעולה. בהצלחה!

 

נעם (44): אני רואה חשבון במקצועי, יושב שעות רבות עם לחצים, לפי פיקים לא כל הזמן. רוב הזמן יש לי כאבי גב שלא עוזבים אותי. הכאבים התחילו כבר מהלימודים באוניברסיטה אך כעת מוגברים בתדירות שלהם ולפעמים גם בעוצמה שלהם. מה מומלץ לעשות כדי לא לחשוב על הכאבים כל היום?

ת: ראשית יש לבדוק האם יש לך בעיה יותר משמעותית מסתם כאבים כלומר האם נפלת שברת או פרצת דיסק או משהו אחר. לאחר מכן יש להעריך את המצב של עמוד השדרה, כדי לראות כמה רחוק אתה נמצא מקו אמצע של הגוף. ואז יש לך בהחלט מה לעיין באתר במדור של הטיפים בנושא גב בהצלחה.

 

ירדן (19): אני חיילת עדיין ולקראת שחרור, עשיתי מסע עם חברים אשר לא קשור לצבא, עם תרמילים על הגב. יכול להיות שאחרי זה הופיע לי כאב בצוואר וכאב ראש שמקרין עד העין. מה לעשות? זה מופיע לאורך כל שעות היום וממש מפריע לי לישון.

ת: נשמע שבאמת משהו במסע גרם לך לכאב הראש יכול להיות שעשית תנועה מסוימת אשר הביאה אותך למתיחה בשרירי הצוואר והכאב הזה עלול להקרין לראש וכן לעין, יכול להיות אפילו לאוזן, ואת זה נוכל לבדוק בנקל בפגישה אחת. אם אכן זו הבעיה ניתן לשחרר את השריר או קבוצת שרירים ע"י לחיצות מיוחדות או דיקור לתוך מסת השריר ולהרפות אותו וכך את הכאב. אך יכול להיות שהתכנים שעלו במסע שלך היו משמעותיים מאד ושווה להתבונן בהם.

 

עדינה (65): אני סובלת מחוסר שיווי משקל לאחר אירוע מוחי. לעיתים אני נתקלת בדברים אך בסה"כ אני הולכת טוב. לפעמים יש לי תחושה כאילו אני הולכת ליפול אך לא נפלתי עד כה ואני זהירה מאוד. אין לי ממצא של גרירת רגל אבל יש לי כאבים ברגל בירך בעיקר, המקרינים לכוון המפשעה. אני מתעייפת מהר, רגישה יותר ופחות סבלנית ממה שהייתי. הרופאים אומרים שאין מה לעשות ממש למרות שרשמו לי שיקום ווסטיבולרי. מה הכוונה? מה עלי לעשות ולמי לפנות?

ת: לפי השאלה המפורטת שלך רואים שעברת כבר הרבה בתחום האבחון ואת מבינה בנושא כבר לא מעט. אך בתחום השיקום והטיפול לא טופלת מספיק ואת צריכה להגיע לפיזיותרפיסט המטפל במערכת שיווי המשקל אשר מבין טוב את המערכת. הדרכה כזו תוכל לעזור לך רבות. השיקום שלך צריך לכלול תרגול לשיווי המשקל, לקואורדינציה, מהירות תגובה ותרגול של תנועות משולבות, כל זה עם תרגילי הרפיה לשרירים תפוסים. בהצלחה!

 

אביב (20): אני חייל והייתי מעורב בתאונת דרכים קלה שבה נפלתי על הראש. לרגע איבדתי את ההכרה אבל היא חזרה אליי, ורוב הזמן הכול תקין. לעתים יש לי סחרחורת חזקה, כאילו כל העולם מסתובב כמו קרוסלה שהשתחררה מהצירים. תחושה זו נמשכת כמה שניות ונעלמת ללא בחילה וללא איבוד הכרה. הייתי כמה פעמים אצל רופאים נירולוגים שטענו שהכול בסדר ואין צורך בצילומים נוספים על אלה שהיו תקינים. האם זה חלק מהתגובה למכה בראש? מה לעשות ולמי לפנות?

ת: בהנחה שכל הבדיקות שלך תקינות והרופאים לא מצאו סימנים מיוחדים לבעיה נירולוגית, אני מציע לך לפנות אל מומחה לסחרחורת כדי שיבצע בדיקה מקיפה של המערכת הווסטיבולרית, ובכלל זה עמוד השדרה. לאחר חבלה יש תופעה של נפילת אבנים (קריסטלים) מאזור מסוים באוזן הפנימית לתוך התעלות החצי-קשתיות. בדרך כלל התופעה מתרחשת בשני הצדדים ולא בצד אחד, ולכן הטיפול בבעיה זו מורכב יותר. אך יש סיכוי טוב שאפשר לעזור לך לצאת מהמצב הזה.

 

בנימין (77): אני סובל כבר שנים מנוירופתיה ברגליים כעת יותר מתמיד אני מרגיש שאני לא יציב עד לפני כמה שנים זה לא ממש הפריע לי כעת אני ממש לא יכול ללכת ולדבר עם משהו באותו הזמן או לעמוד ולסובב את הראש האם אפשר עוד לעזור לי או שזה אבוד?

ת: נוירופתיה ברגליים למי שלא יודע זה אומר שהמעטפת של העצבים איננה עוטפת את העצב כפי שצריכה לעשות ולכן ההולכה העצבית יותר איטית כלומר עד שהמידע מהרגליים מגיע אל המוח להגיד לו על תנועה לוקח יחסית הרבה זמן והזמן שחולף אינו תואם ללמידע המגיע מהעיניים ומהאוזן הפנימית. אך כנראה שלאחרונה כפי שאתה מתאר ישנה בעייה נוספת והיא המערכת של שיווי המשקל מהאוזן הייתי מציע לך ללכת למומחה להבדק בנושא האוזן הפנימית או יכולת תפקודית של המערכת הווסטיבולרית אפשר לעזור במקרים כאלו חשובה הבדיקה הראשונית אשר תאפשר לנו לדעת את רמת שיווי המשקל שלך, בהצלחה!

ש. שלום, אני בחור בן 29 עובד בעבודה משרדית. אני מתאמן כפעם בשבוע במשך שעתיים. אני סובל מכאבי גב תחתון בכל בוקר כשאני קם מהמיטה. במהלך היום המצב משתפר, אך הכאב לא עובר לגמרי.תופעה זו חוזרת על עצמה בכל בוקר כבר שבועיים. כאשר אני עומד פרק זמן יותר מרבע שעה הכאבים מתחזקים. מה אני יכול לעשות בכדי להיפטר מהכאבים?

ת. תשובתי תתחיל בסיכום הפרטים שנתת, מהמידע על עבודה משרדית אני מבין שאתה יושב רוב היום. מתאצן פעם בשבוע כשעתיים. אני יכול להסיק שאתה בקבוצה שנפגשת אחת לשבוע או שאתה בונה לעצמך תוכנית אימון כי אם היית עם מאמן היית מבין שרצוי פעמיים או שלוש בשבוע. כאבי גב כל בוקר כשאתה קם מהמיטה אומר שבמהלך השינה או שאינך מספיק רפוי, או שהמזרון לא מותאם. מרכיב הדלקתי יכול להיות אבל פחות בולט אחרת היית מתלונן על התעוררות מכאב בלילה.שיפור במהלך היום מצביע על פוטנציאל שיפור תוך כדי תנועה אך לא לגמרי כי כנראה יש תנועות מומלצות יותר ואותן עדיין לא מצאת. עמידה של רבע שעה והכאב מחמיר מצביע על עומס ולחץ במקום מסויים שדי סובל ועליך להגיע לפיזיוטרפיסט המתמחה בטיפולי עמוד שדרה ואני בטוח שתוכל להרגיש טוב יותר אחרי מספר לא רב של טיפולים.

אבי: אני בגיל 52 ומידי יום שישי אני משחק כדורגל אבל אני מעדיף להיות בשער מכיוון שאני פוחד לאבד שיווי משקל באמצע המגרש. אם אני בשער אחרי חצי שעה אני מרגיש חוסר שיווי משקל ולא יכול להמשיך כי אני יודע שאני אפול. לציין שרק כשאני משחק כדורגל זה קורה לי וזה מבאס. תודה אשמח לקבל ייעוץ.

ת.  אבי שלום, לגבי שאלתך אני אנסה לנתח ולחשוב איתך. מידי שישי אני מבין שכבר חודשיים לפחות אתה משחק כך ולא בחודש האחרון.פוחד לאבד שיווי משקל יכול להיות בגלל בעיית שיווי משקל הקיימת מזה זמן ולא אובחנה כיאות עד כה, אך יכול להיות שקיימת חרדה מסויימת בעקבות אירוע שהיה בעבר והוא עדיין משפיע עליך. 10 דקות באמצע המגרש או חצי שעה בשער יכול להצביע גם על רמת פעילות שהגוף מייצר וגם בגלל בעייה לבבית אתה חש משהו ונעצר. הייתי ממליץ לבצע בדיקת מאמץ במקום מסודר לפני פעילות כזו.

לצפייה בשאלות ותשובות קודמות לחץ על הנושא המבוקש:

שתף באמצעות:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp