אילוף הסחרחורת

סובלים מחוסר שיווי משקל וסחרחורת?
עזרו לעצמכם עכשיו!
צרו קשר בטלפון 052-3524311
או דרך הווטסאפ

לייעוץ מקצועי צרו קשר כעת

052-3524311 09-7440429

ד"ר עוז צור פיזיותרפיסט מומחה באבחון וטיפול בבעיות סחרחורת

ד"ר עוז צור פיזיותרפיסט מומחה באבחון וטיפול בבעיות סחרחורת, חוסר שיווי משקל וכאבים

הצטרף לניוזלטר

מתוך כתבה בעיתון הארץ 2011

מאת עוז צור

אילוף הסחרחורת

חוקרים ישראלים מתארים מאפיינים לא מוכרים של סחרחורת חזותית, המתפתחת בעקבות מבט על מסך מרצד או שיטוט בקניון עמוס
סחרחורת- תחושה של מעין מערבולת בתוך הראש, שהחדר כאילו חג מסביב והכל נצבע שחור- היא תלונה שכיחה מאוד. כ 8% מהפונים לרופא כללי מתלוננים על סחרחורת, אם כי שכיחות התופעה בקרב נשים כפולה כמעט מאשר בקרב גברים. לפי מאמר שפורסם ב- 2009 בכתב העת "Journal of Neurology", שכיחות התלונות על סחרחורת בקרב הפונים לרופא אף-אוזן-גרון או לנוירולוג היא 20%.
סחרחורת יכולה לנבוע מסיבות רבות, לרבות בעיות בלחץ הדם,ליקוי בתפקוד הלב, קשיים פסיכולוגים, נטילת תרופות, בעיות מטבוליות, מחלות נוירולוגיות, בעיות בחוליות הצוואר וליקוי באוזן הפנימית.
התלונה על סחרחורת נפוצה מאוד באוכלוסייה. נשים מתלוננות כמעט פי שניים יותר מגברים. בסקר שנערך בשנים 2003-2002 בקרב מבוגרים בגילאי 65 ומעלה, שהתגוררו בדיור מוגן באזור השרון, דיווחו כ- 70% מהנשאלים כי הם סובלים מסחרחורת. תופעת הסחרחורת היא אחת הסיבות המשמעותיות לנפילות בקרב בני 65 ומעלה.
שני שלישים מהסחרחורות קשורים לליקוי באון הפנימית והם מכונים "סחרחורת ממקור ווסטיבולרי" סחרחורות אלה נחלקות לשני סוגים: דיזינס וורטיגו.
דיזינס (DIZZINESS) היא תחושה של חוסר יציבות וחוסר איזון, יש המתארים זאת כשיוט או ריחוף. מטופלים רבים מספרים כי הם חשים אי יציבות בעת הליכה על הרצפה.
ורטיגו (VERTIGO) היא אשליה של תנועה. למשל אדם חש שהחדר מסתובב סביבו או לחלופין שהוא עצמו מסתובב סביב החדר, אף שלמעשה אינו זז ממקומו.
צוות חוקרים משותף לאוניברסיטת חיפה במחקר ולאוניברסיטת מקגיל במונטריאול, שאני נמנה עליו, תיאר לאחרונה מאפיינים לא מוכרים של סחרחורת הנקראת Visual Vertigo(VV), או בעברית סחרחורת חזותית. הסיבה לסחרחורת מסוג זה היא, כנראה, אי תיאום בין שתי מערכות הקולטות מידע מהסביבה- המערכת הווסטיבולרית (האוזן הפנימית) ומערכת הראייה. הממצאים הוצגו לאחרונה בכנס בינלאומי לסחרחורת באיסלנד.
המתלוננים על סחרחורת מסוג זה טוענים, שדי כי יראו תנועה מול העיניים (טלוויזיה מרצדת, סופר-מרקט עמוס, או אפילו מבט על צג המחשב) כדי שיחושו אי יציבות, סחרחורת ומתח רב. בעבר אנשים שהתלוננו על סחרחורת חזותית הופנו לפסיכולוג. היום ידוע שהיא קשורה לליקוי באוזן הפנימית. עם זאת, לא כל הסובלים מבעיה באוזן הפנימית חשים סחרחורת כזאת, אלא רק חלק מהם.
את התלונות של חולים שחשים סחרחורת שמקורה באוזן הפנימית אפשר לחלק לשלוש:
חלק מהמתלוננים מתארים סחרחורת שמתחילה מהעורף ועולה לכיוון הראש, עם זרמים וכאבים שמורגשים גם באזור העין והרקות, המתוארים כמיגרנה. יש המתארים תחושה של נוזל חם באוזן, אף שבבדיקה של רופא אף-אוזן-גרון אין ממצאים על הפרעות בתפקוד האוזן. אחרים מתלוננים על גירוד מטריד וכאב חד באוזן הפנימית ולפעמים הכאב מורגש גם בלסת ובאחורי האוזן.
הקבוצה השנייה של החולים מתארת חוסר שיווי משקל, נטייה ליפול וצורך לאחוז במשהו בגלל אי יציבות, בייחוד במקומות הומי אדם. תנועות ראש מהירות מחמירות את הסימפטומים. מטופלים אלו משנים הרגלים הקשורים לפעילות יום-יומית רגילה, כמו קשירת שרוכי הנעליים, ונזהרים בביצוע תפנית חדה. חלקם מתארים חלק מהסימפטומים שמאפיינים את הקבוצה הראשונה.
לקבוצה השלישית שייכים מטופלים שמתעוררים בבוקר או באמצע הלילה בתחושה שהחדר סביבם מסתובב במהירות רבה, כמו קרוסלה מהירה. אחרים מתארים תחושה של שאיבה לתוך מערבולת. אחדים מתלוננים על בחילה וחלקם אף מקיאים.
חולים בכל הקבוצות סובלים מחרדה ופחד ברמות שונות וחלקם נקלעים למצבים של אובדן ריכוז. למשל, עורכת דין ותיקה סיפרה שלא שמה לב שחנתה בחניה המותרת לניידות משטרה בלבד ועקרת בית תיארה כיצד הסירה תבשיל מהכיריים אך באורח לא אופייני לא כיבתה את האש.
הבדיקה לאבחון הסיבה לסחרחורת מורכבת ודורשת זמן, אבל היא מהווה מחצית מהפתרון. אם מקור הבעיה הוא באוזן הפנימית, הנבדקים מתאפיינים בתנועות עיניים לא רצוניות מיוחדות. באמצעות משקפיים מיוחדים, המגדילים את האישונים של המטופל אפשר להכריע אם מקור הבעיה הוא מהאוזן הפנימית. המטופלים גם דורכים על משטחים מיוחדים, שמאפשרים לעמוד על כישורי שיווי המשקל שלהם.
נבדקים גם חוליות עמוד השדרה הצווארי והשרירים הסמוכים אליהן, שעשויים להקרין כאב לכיוון הלסת, האוזן או הראש. שחרור של שרירים מכווצים יכול להיטיב את מצבם של המטופלים.

לצפייה בכתבה המקורית לחצו

שתף באמצעות:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp