כיצד להימנע מנפילות?

סובלים מחוסר שיווי משקל וסחרחורת?
עזרו לעצמכם עכשיו!
צרו קשר בטלפון 052-3524311
או דרך הווטסאפ

לייעוץ מקצועי צרו קשר כעת

052-3524311 09-7440429

ד"ר עוז צור פיזיותרפיסט מומחה באבחון וטיפול בבעיות סחרחורת

ד"ר עוז צור פיזיותרפיסט מומחה באבחון וטיפול בבעיות סחרחורת, חוסר שיווי משקל וכאבים

הצטרף לניוזלטר

מתוך כתבה בעיתון הזמן השלישי יולי 2006
מאת מיכל חמרי

כיצד להימנע מנפילות?

מי מאיתנו לא חווה סחרחורת לפחות פעם אחת בחיים? עוז צור, פיזיותרפיסט מומחה ומנהל המרכז הישראלי לטיפול בסחרחורות ובחוסר שיווי משקל, פיתח שיטה לשמירת שיווי המשקל ולמניעת נפילות

"סחרחורת היא אשליה של תנועה שמלווה בתחושת פחד, זיעה קרה, אובדן שליטה ולעיתים אף בחילה והקאה", מסביר צור. "חשוב להבחין בין ורטיגו לדיזינס", הוא מפרט: "ורטיגו היא אשליה של תנועה שמגיעה ממקור מסוים באוזן הפנימית. בתוך איזור מסוים באוזן האדם קיימות אבנים קטנות (קריסטלים) שאחראיות על תחושות התאוצה והתאוטה של הראש במרחב. כאשר הראש זז קדימה, אחורה או לכל כיוון אחר, האבנים הקטנות הללו משדרות למוח מידע באשר לסוג התזוזה. במקרים שבהם האבנים זזות ממקומן ונכנסות לתעלות צידיות באוזן, כל תנועה של הראש גורמת לתחושה אדירה של סיבוב, מאחר שהשדר למוח משתנה מזה המועבר כשהן נמצאות במקומן הקבוע. למרות שהגורמים לתזוזה יכולים לנבוע ממכה, ממתח, מנפילה, מלחץ ואפילו משפעת, רוב המקרים קורים מעצמם. אדם קם בבוקר ומרגיש שהכול מסתובב סביבו. דיזינס, לעומת זאת, הוא מצב של חוסר איזון בין הרפלקס באוזן ימין לרפלקס באוזן שמאל. הנוזל זז בתוך האוזן הפנימית, נוגע בשערות שיווי המשקל ומעביר מידע למוח. המידע למוח מגיע ממערכות שונות בגוף: המפרקים, כפות הרגליים, הצוואר, העיניים והאוזן הפנימית. המוח מעבד את המידע ושולח פלט חוזר לשרירי היציבה ולגלגל העין, ואז שרירי הגוף מקבלים כיווץ נכון או לא נכון בהתאם למידע שהועבר. הבעיה מתחילה כשאדם מקבל מידע לא נכון או כשהוא מקבל אותו בעיכוב".
אנשים שסובלים מסחרחורות ושאינם מטופלים עלולים לסבול מבעיות משניות כגון: כאבי ראש, חרדה, סכנת נפילה, הסתגרות ופגיעה קשה באיכות החיים. לצד גורמים חיצוניים שיכולים לגרום לנפילה, קיימים גם גורמים פנימיים: נקעים חוזרים בקרסול שגורמים לתפקוד פחות טוב של החיישנים בכף הרגל, קושי בהסתגלות גלגל העין למעברי האור והחושך, ירידה במערכת התחושה _אופייני בקרב חולי סוכרת או לאחר אירוע מוחי), פרקינסון, מחסור בויטמין B12, אנמיה, בעיות באוזן הפנימית ועוד.
במרכז הישראלי לטיפול בסחרחורות מאבחנים תחילה את מקור הבעיה ומעריכים את הסיכון לנפילה. " ניתן לזהות ירידה ברפלקס שיווי המשקל עוד לפני שהאדם חש בבעיה," אומר צור. להבדיל ממקרים קשים שבהם מציע למטופליו טיפול אישי- במצבי חוסר שיווי משקל, חוסר ביטחון בהליכה וברמת סיכון לנפילה נמוכה או בינונית, צור מציע למטופלים, רובם בני 65 ומעלה, להצטרף לאחת מקבוצות הטיפול שלו ברחבי הארץ שבהן מיושמת שיטתו- שיטת טיפול קבוצתית וייחודית שמטרתה לאמן את המוח לפצות על הנזקים הקיימים ולבנות מערכת חלופית לשמירת שיווי המשקל תוך אימון ולמידת אסטרטגיות למניעת נפילות והפחתת הסימפטומים של סחרחורת ושיוט (דיזינס). לצד האימון הקבוצתי המטופלים מקבלים גם תרגילים ספציפיים המותאמים לפתרון הבעיה שלהם לתרגול בביתם. מטרות הקבוצה נחלקות לשלוש רמות: ברמה הפיזית- חיזוק תפקודי רפלקס שיווי המשקל, שיפור מהירות התגובה, חיזוק שרירי היציבה, שיפור רמת הקואורדינציה, הגדלת טווחי התנועה ושיפור סיבולת לב ריאה. ברמת המנטלית- הגברת מודעות ל"אויב" הנפילה ולהשלכותיו, הכרה ביכולת התנועה האישית במרחב ושיפור הריכוז והזיכרון. ברמה החברתית- שיפור איכות החיים ותמיכה קבוצתית. ברמה הרגשית- חיזוק הביטחון והפחתת החרדה.
אחד ממטופליו של צור, כבן שבעים, מסכם את ההרגשה לאחר שנה של תרגול: "אני לא מפסיק לבצע את התרגילים אשר בזכותם חזרתי לתפקוד טוב יותר ממה שהיה לי לפני כן".

לצפייה בכתבה המקורית לחצו

שתף באמצעות:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp